Badanie: amerykański rynek akcji względnie odporny na wzrost rentowności obligacji

Bloomberg, MD

opublikowano: 2023-09-04 20:27

Uczestnicy badania Markets Live Pulse uważają, że wzrost rynku akcji w USA jest dostatecznie silny w tym roku aby wytrzymać kolejną zwyżkę rentowności obligacji, informuje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Większość uczestników badania uważa, że spadek S&P500 będzie ograniczony do mniej niż 10 proc. w przypadku wzrostu rentowności obligacji 10-letnich USA do 4,5 proc. Taki spadek nie zredukowałby całego 18 proc. wzrostu indeksu w tym roku.

Rentowność „dziesięciolatek” USA wynosi obecnie 4,186 proc. W tym roku, w sierpniu, dochodziła do 4,36 proc. i była wówczas najwyższa od 16 lat. Wzrost rentowności obligacji spowodował, że sierpień był najgorszym jak dotąd miesiącem amerykańskiego rynku akcji w tym roku.

Stratedzy uważają, że ewentualny dalszy wzrost rentowności obligacji 10-letnich USA zakończyłby się w pobliżu 4,5 proc. HSBC szacuje, że taki poziom skorygowałby prognozowaną przez jego strategów wartość S&P500 na koniec roku o 100 pkt. do 4500 pkt. Wciąż oznaczałoby to wzrost indeksu w tym roku o 17 proc. Niektórzy stratedzy spodziewają się spadku rentowności “dziesięciolatek” w dalszej części roku, np. Northern Trust Asset Management prognozuje, że będzie ona wynosiła ok. 4 proc.

Bloomberg przypomina, że dodatnia korelacja między notowaniami akcji i obligacji trwa od pierwszej części 2022 roku, kiedy Fed rozpoczął zacieśnianie polityki monetarnej w celu obniżenia wysokiej inflacji. Trochę ponad 50 proc. uczestników badania oczekuje, że korelacja stanie się ujemna do końca tego roku, wracając do długoterminowego trendu.

59 proc. uczestników badania uważa za rozsądną strategię inwestycyjną portfel złożony w 60 proc. z akcji i 40 proc. obligacji. Bloomberg przypomina, że taka jego struktura okazała się niekorzystna w ubiegłym roku kiedy oba rodzaje aktywów taniały jednocześnie, przynosząc największe straty dla takiej strategii od 2008 roku. W tym roku portfel 60/40 daje jak dotąd 12 proc. zwrotu.

Previous Article

EFL kusi młodych przedsiębiorców

Next Article

Ropa najdroższa od listopada

You might be interested in …

Maersk oczekuje spadku globalnych przewozów kontenerowych

Koncern AP Moller-Maersk, światowy lider przewozów nie jest optymistą odnośnie tegorocznej koniunktury. Oczekuje spadku globalnego wolumenu przewozów, informuje Bloomberg. fot. Carsten Snejbjerg/Bloomberg Duński potentat transportu morskiego prognozuje, że wyhamowanie wzrostu gospodarczego spowoduje w tym roku spadek […]

ATC Cargo systematycznie poprawia wyniki

W tym roku kurs akcji ATC Cargo wzrósł już o ponad 70 proc., notując nowe szczyty w maju. To oznacza, że 2023 r. może być trzecim z rzędu, gdy kurs akcji spółki wzrośnie. – Kurs […]

Cena ropy nadal rośnie, jest najwyższa od 14 marca

Cena ropy wzrosła w środę nawet pomimo wiadomości o niespodziewanym wzroście zapasów surowca w USA. Energy Information Administration podała w środę, że w tygodniu zakończonym 17 marca zapasy ropy wzrosły w USA o 1,1 mln baryłek i są […]