Answear.com przebije miliard. Modowa spółka podała wstępne dane za 2022 r.

Wstępne dane o sprzedaży nas nie zaskoczyły – w IV kw. spodziewaliśmy się 357 mln zł, więc tylko nieznacznie mniej. Niemniej wynik kwartalny i roczny są bardzo dobre, a dynamika wyjątkowo wysoka. Choć ta za IV kw., 39 proc., jest nieco niższa niż 42 proc. w ujęciu całorocznym, to poziom jest nadal wysoki w okresie wysokiej inflacji, w wyniku której spodziewalibyśmy się szybszego tempa redukowania wydatków konsumenckich. Znaczenie ma jednak kontynuowanie zagranicznej ekspansji: w 2022 r. Answear.com uruchomił rynek słoweński, a w drugiej połowie 2021 r. grecki, chorwacki i cypryjski.

W poprzednich kwartałach spółka zaskakiwała przede wszystkim wysoką sprzedażą, cały rok okazał się bardzo dobry. W 2023 r. spodziewamy się spowolnienia dynamiki m.in. ze względu na efekt wysokiej bazy oraz erozję realnego dochodu rozporządzalnego konsumentów. Wyhamowanie będzie jednak umiarkowane, prognozuję ok. 23 proc. wzrostu przychodów r/r w całym roku. To nadal wysoki poziom jak na spowolnienie gospodarcze, które przed nami.

Answear.com zdecydowanie wyróżnia się dynamiką wzrostu sprzedaży na tle europejskiej konkurencji. To efekt m.in. dwóch czynników. Część graczy osiągnęła już wysoką penetrację rynków, przez co trudniej im notować dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Ponadto Answear.com rozwija się w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, a rynek modowy na tym terytorium powinien wykazywać wyższą dynamikę wzrostu niż w Europie Zachodniej.

Previous Article

Kantrowitz: to będzie kolejny rok dwucyfrowego spadku S&P500

Next Article

Cena docelowa LiveChata w górę

You might be interested in …

Bezsłowny Powell dał nadzieje rynkom

Inwestorzy odebrali to bardzo pozytywnie. Skoro nie ma potrzeby utwierdzania rynku, że potrzeba podnosić stopy procentowe, to kolejnym ważnym ruchem będzie już tylko spowolnienie lub nawet zatrzymanie. Jeśli Fed miałby zmienić zdanie, nastąpi to jutro […]

Belgijski biznes Binance już w Polsce

Belgijski nadzór nakazał giełdzie wygasić biznes, więc przeniosła operacje do Polski. KNF nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie — wszystko zostało powiedziane już w styczniu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: dlaczego Binance przenosi […]