Analiza poranna – Świat się kręci także bez Ameryki

Rafał Sadoch, analityk mBanku

opublikowano: 2023-09-05 12:14

W USA wczoraj sesji nie było, więc można wykorzystać tą okazję na spojrzenie w inny obszar. Przykładowo dzisiejsze dane wskazują na spowolnienie wzrostu w chińskim sektorze usług. Prywatny wskaźnik PMI dla aktywności usługowej w Chinach spadł do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, osiągając w sierpniu wartość 51.8 pkt. w porównaniu do lipcowego poziomu 54.1 pkt. Mimo to, co jest tu pewnym pocieszeniem, wskaźnik ten pozostawał powyżej poziomu 50 przez osiem kolejnych miesięcy, co wskazuje na kontynuację ekspansji.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pojawiają się opinie, że chociaż wiele wiadomości dotyczących chińskiej gospodarki ma negatywny wydźwięk, istnieją pewne czynniki, które mogą przemawiać za inwestowaniem w tym kraju. Po pierwsze, chińskie akcje są obecnie stosunkowo tanie w porównaniu z rynkiem amerykańskim. Po drugie, choć rynek chiński obciążony jest swoim ryzykiem, to jego potencjał wzrasta wraz z osłabieniem dolara, które jest pozytywne dla rynków wschodzących.

Oczywiście angażowanie się na rynku w Chinach wiąże się z ryzykiem. Kryzys na rynku nieruchomości i związane z tym osłabienie gospodarki, wraz z napiętymi relacjami z USA, mogą odstraszać inwestorów. Ponadto polityczne decyzje ChRL, takie jak decyzja o zamknięciu prywatnego sektora edukacji czy restrykcyjne podejście do dużych firm technologicznych, zwiększają obawy inwestorów. Mimo wszystko, dla inwestorów o profilu kontrariańskim, chiński rynek może wydawać się atrakcyjny, choć angażowanie się na nim musi być połączone ze świadomością ryzyk.

Bank centralny Australii (The Reserve Bank of Australia – RBA) utrzymał dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Zaznaczył jednak, że może być konieczne, by ponownie zaostrzyć politykę pieniężną. W wyniku tej decyzji australijski dolar nieco się osłabił.

W najbliższych godzinach w Europy spodziewane są dane o aktywności sektora usług. Dostarczą informacji o gospodarce regionu przed zbliżającym się posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które ma mieć miejsce w przyszłym tygodniu. Prezes EBC, Christine Lagarde, zwracając uwagę na wahania cen spowodowane zmianami na rynkach pracy i energetycznym oraz niestabilnością geopolityczną, stwierdziła, że kluczowe dla banków centralnych będzie utrzymanie oczekiwań inflacyjnych na stałym poziomie. Aktualne oczekiwania rynkowe po serii słabych danych wskazują na brak podwyżki stóp procentowych w strefie euro.

Na rynkach akcji nadal nastroje się nie poprawiają. Cena kontraktu na niemiecki DAX się osuwa. Okolica 15850 pkt. przestaje być mocnym wsparciem, a zatem trzeba się liczyć z możliwością dalszego ruchu w dół, a w konsekwencji z testem w najbliższych dniach okolicy 15600 pkt. Te oczekiwania zostałyby podważone, gdyby cena wróciła nad poziom 16000 pkt.

Previous Article

Konsumenci nadal oczekują wyższej inflacji niż cel EBC

Next Article

Orlen wchodzi w magazynowanie CO2 w Norwegii

You might be interested in …

Firmy rolno-spożywcze muszą oddać 760 mln zł

Branża rolno-spożywcza należy do najważniejszych sektorów polskiej gospodarki – wytwarza ok. 6 proc. PKB. Działający w niej producenci, przetwórcy i dystrybutorzy z powodzeniem eksportują towary na rynki zagraniczne. Mimo to branża przeżywa spore trudności. Problemami […]