Analiza poranna – Presja na dolara się utrzymuje

Rafał Sadoch, analityk mBanku

opublikowano: 2023-11-20 12:08

Początek nowego tygodnia przynosi uspokojenie sytuacji po wzrostach z ubiegłego, kiedy poznaliśmy niższe od prognoz dane o inflacji w USA. Te podbiły oczekiwania na to, że największe banki centralne w przyszłym roku przystąpią do łagodzenia polityki monetarnej. W przypadku Fed, Banku Anglii czy EBC rynek spodziewa się już czterech 25-punktowych obniżek stóp. To przełożyło się na szeroki spadek rentowności i przepływ kapitału na rynek akcyjny.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po pierwszych dynamicznych wzrostach przyszedł jednak czas na refleksję. Piątkowa sesja na Wall Street nie przyniosła już dużych przetasowań, a notowania kontraktów terminowych na otwarciu tygodnia stabilizują się w okolicy poziomu odniesienia. Niemiecki Dax po tym jak znalazł się dziś na poziomie 16000 pkt., nieznacznie się koryguje. Miał już jednak za sobą 9 kolejno wzrostowych sesji z rzędu.

Ten tydzień może cechować się jeszcze obniżoną zmiennością przez czwartkowe Święto Dziękczynienia w USA, kiedy jest dzień wolny. Piątkowa sesja także jest skrócona, co oznacza przedłużony weekend w USA. W kalendarium w czwartek zaplanowane są publikacje wstępnych danych PMI za listopad, gdzie pod nieobecność Amerykanów uwaga skupi się na strefie euro. Ważny w tym tygodniu będzie jeszcze środowy protokół z ostatniego posiedzenia Fed. Z rynkowego punktu kluczowe będą jeszcze jutrzejsze wyniki Nvidii.

Komentarze jakie pojawiły się ze strony Fed potwierdzają, że nie potrzeba już podwyższania kosztu pieniądza, co przekłada się na dalsze wzrosty eurodolara powyżej 1.09. Amerykańska waluta traci wobec reszty z grona G10. Zyskują także te z rynków wschodzących oraz złoty. Kurs dolara spada poniżej 4.00. Barr z zarządu Fed powiedział w piątek, że zbliża się koniec polityki zacieśniania.

Notowania ropy odbijają przed spotkaniem krajów OPEC+, które może przynieść ogłoszenie kontynuacji polityki ograniczania produkcji w 2024 roku. Złoto po ubiegłotygodniowych wzrostach stabilizuje się poniżej 1980 USD za uncję. Wzrost oczekiwań na cięcia stóp powinien jednak dalej pchać w górę notowania żółtego metalu.

Previous Article

Poprawia się kondycja tajwańskiego eksportu. Kluczowe znaczenie odgrywają Chiny

Next Article

CBRE: prawie połowa przestrzeni handlowej powstaje w małych miastach

You might be interested in …

Dlaczego płace nagle zwolniły

Niekoniecznie. Przeciętne wynagrodzenie wciąż rośnie szybko i nie wykazuje oznak spowolnienia, ale to w podwyżkach z 2021 i początku 2022 r. mogło być więcej efektów przejściowych, niż się wydawało, i powoli zaczynają one wypadać z […]

Energetyczny Respect Holding szuka inwestorów

W 2021 r. Sebastian Jabłoński, twórca Respect Energy, spółki obracającej i sprzedającej zieloną energię, zaczął przygodę z obligacjami. Teraz wychodzi z propozycją emisji akcji. — Jesteśmy w trakcie pre-IPO [niepublicznej emisji akcji — red.] dla […]

Wszystko przemawia za nową hossą

W ciągu ostatnich trzech miesięcy obrazujący szeroki rynek warszawskiej giełdy WIG urósł o ponad 30 proc. Struktura tego wzrostu nie była jednak jednolita. Odzwierciedlający zachowanie największych spółek WIG20 wzrósł o 40 proc., a indeksy średnich […]