Analitycy ocenili ostatnie wydarzenia w PGE

opublikowano: 2023-09-05 11:27

Pozostawienie Wojciecha Dąbrowskiego na stanowisku prezesa PGE jest dobrą wiadomością, ale odłożenie na półkę ambicji w zakresie czystej energii przypomina o ryzyku związanym z zarządzaniem i naciskiem ze strony związków zawodowych – komentują dla agencji Bloomberg analitycy giełdowi.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zarząd PGE poinformował w poniedziałek wieczorem o przyjęciu uchwały w sprawie uchylenia swojej uchwały sprzed kilku dni przyjmującej aktualizację strategii Grupy PGE.

“Decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego” – głosi komunikat.

Aktualizacja strategii zakładała, że grupa stanie się liderem w produkcji czystej energii – od węgla odejdzie do 2030 r., a dekadę później od gazu. Wywołało to sprzeciw związkowców, a w piątek, 1 września, spekulowano, że stanowisko straci prezes Wojciech Dąbrowski.

Tak się ostatecznie nie stało, co analitycy oceniają pozytywnie. Michał Kozak z Trigona uważa, że decyzja ta oznacza również, że wydzielenie biznesu węglowego dojdzie do skutku.

– Niemniej jednak decyzja o zarzuceniu strategii firmy potwierdza wrażenie słabego corporate governance w spółkach kontrolowanych przez państwo, co skutkuje dyskontem w ich wycenach w porównaniu do zagranicznych konkurentów – kometuje Michał Kozak.

Jego zdaniem decyzja może rodzić jeszcze więcej pytań o to, kto ustalania politykę w PGE i jak duży jest wpływ związków zawodowych na polską politykę energetyczną. Wydarzenia pokazują też trudności z realizacją planu dla branży i mogą ograniczyć zyski spółek energetycznych w przyszłości, nawet jeśli PGE może zdecydować się na wdrożenie strategii w późniejszym terminie.

Petr Bratek z Erste uważa, że uchylenie strategii może skutkować mniejszym potencjałem wzrostu ratingu ESG [a to jest ważne dla funduszy, które inwestują zgodnie z tymi kryteriami – red.]. Podkreśla jednak, że po wydzieleniu aktywów węglowych do NABE PGE będzie i tak bardziej “zielona”.

Previous Article

Sytuacja na rynkach 5 września – dolar znów podbija stawkę

Next Article

AT w PB odc. 48: XTB, Dadelo, CD Projekt, Pekao, CCC i in.

You might be interested in …

Sytuacja na rynkach 2 stycznia

Większość głównych rynków finansowych jest dzisiaj zamknięta, stąd też na rynkach widoczny jest marazm. Dzisiaj świętują inwestorzy z Australii, Nowej Zelandii i Chin, a także Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Jutro większość już powróci do pracy (poza Japonią i Nową Zelandią) i będziemy […]

BIEC: stagnacja w polskiej gospodarce utrwaliła się

Jak przekazało w czwartek BIEC, tendencja stagnacyjna w polskiej gospodarce utrwaliła się “i na razie nie widać impulsów, które pozwoliłyby wyrwać ją z tego letargu”. “Inflacja jest ciągle na tyle wysoka, że ogranicza popyt konsumpcyjny, […]