Allianz Trade: w najgorszym przypadku ropa po 140 USD i ryzyko globalnej recesji

Bloomberg, MD

opublikowano: 2023-10-20 10:35

Ana Boata, szefowa analiz ekonomicznych w Allianz Trade powiedziała, że wojna na Bliskim Wschodzie może w najgorszym przypadku wywindować kurs ropy do 140 USD, czego skutkiem będzie to, że globalna gospodarka znajdzie się na krawędzi recesji, informuje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Boata szacuje na 20 proc. prawdopodobieństwo realizacji najgorszego scenariusza, w którym cena ropy dochodziłaby w szczytowym momencie do 140 USD za baryłkę, a średnio w przyszłym roku wynosiłaby 120 USD. Szefowa analiz ekonomicznych w Allianz Trade zwraca uwagę, że tak wysokie notowania ropy oznaczałyby także realizację scenariusza recesyjnego. Globalny wzrost gospodarczy mógłby spowolnić do 2 proc., czyli w pobliże wartości uznawanej za oznakę recesji.

W piątek ropa Brent, która jest globalnym benchmarkiem, drożeje o 1,0 proc. do 93,35 USD. Od ataku Hamasu na Izrael dwa tygodnie temu zdrożała już o ok. 10 proc.

Boata zwróciła również uwagę, na zagrożenie dla rynków finansowych. Zauważyła, że ryzyko dla długu państw wzrosło, „bo realne stopy procentowe są dużo wyższe niż tempo wzrostu”.

– Jedną z obaw ekonomistów jest powtórzenie się kryzysu zadłużenia z 2012 roku w Europie, a nawet nie tylko w Europie, bo nawet USA mają bardzo dużą ekspozycję na wzrost obsługi kosztów długu – powiedziała. – Tymczasem nikt, żaden rząd, nie ma jasnego planu dostosowania finansów publicznych – dodała.

Previous Article

Marek Papszun na celowniku wielkiego klubu. Ma dwóch konkurentów

Next Article

Szef Banku Anglii uważa, że walka z inflacją musi być kontynuowana

You might be interested in …

Ropa znów najdroższa w tym roku

opublikowano: 2023-09-18 21:37 Cena ropy wzrosła w poniedziałek trzecią sesję z rzędu i jest najwyższa od pierwszej połowy listopada ubiegłego roku. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Ropa drożeje od […]

Rosja zmniejszy eksport oleju napędowego

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg opublikowano: 2023-09-08 12:45 Władze Rosji chcą we wrześniu zmniejszyć dostawy oleju napędowego realizowane przez swoje główne porty na zachodzie. Tłumaczone jest to przerwami technologicznymi w rafineriach i problemami z odpowiednim poziomem podaży na […]