Akcje Novo Nordisk w górę po zaskakujących danych

Podczas głównego spotkania medycznego w Stanach Zjednoczonych, które odbyło się w sobotę, firma Novo przedstawiła dalsze dowody na korzyści sercowe płynące z stosowania Wegovy. Wcześniej, w sierpniu, firma opublikowała wstępne wyniki dużego badania, co spowodowało wzrost akcji o 17 proc. w tamtym dniu, osiągając rekordowy poziom.

Badanie Select, przeprowadzone przez duńskiego producenta leków i opublikowane w sierpniu, wykazało, że Wegovy, który pomaga pacjentom schudnąć średnio 15 proc. masy ciała, redukuje także o 20 proc. ryzyko wystąpienia zawałów serca, udarów mózgu i zgonów związanych z chorobami serca. Pełne wyniki badania wykazały, że różnica w ryzyku sercowym między pacjentami stosującymi Wegovy, a tymi przyjmującymi placebo, zaczęła się pojawiać niemal natychmiast po rozpoczęciu leczenia.

Markus Manns, zarządzający portfelem w Union Investment w Niemczech i akcjonariusz Novo Nordisk, podkreślił, że korzyści dla układu sercowo-naczyniowego były miłym zaskoczeniem i mogą stanowić istotną przewagę nad konkurencyjnymi lekami opracowywanymi przez firmy takie jak Amgen i Pfizer.

Analitycy z firmy Jefferies zauważyli, że mimo wyraźnych korzyści zdrowotnych dla otyłych pacjentów z chorobami układu krążenia, kardiolodzy w USA zwracają uwagę na wysokie koszty leku Wegovy, który ma cenę katalogową wynoszącą 1000 USD miesięcznie. Analitycy Jefferies prognozują, że nowe dane nie spowodują obniżenia kosztów leczenia Wegovy, chyba że Kongres USA ponownie zatwierdzi projekt ustawy z lipca, który umożliwiłby refundację tych leków przez plan zdrowotny Medicare.

Zgodnie z prawem amerykańskim, leki odchudzające są klasyfikowane jako leki zmieniające styl życia, co oznacza, że Medicare nie płaci za nie.

Wegovy należy do klasy leków naśladujących hormon jelitowy, co pomaga regulować poziom cukru we krwi i apetyt. Novo Nordisk była pierwszą firmą, która wprowadziła na rynek skuteczne leki odchudzające. W ubiegłym tygodniu organy regulacyjne w USA i Wielkiej Brytanii zatwierdziły konkurencyjny lek odchudzający firmy Eli Lilly, który pierwotnie był zatwierdzony i sprzedawany jako lek na cukrzycę pod nazwą Mounjaro.

Akcje Novo Nordisk wzrosły w tym roku już o 47,5 proc.

Previous Article

Guindos: inflacja w strefie euro może czasowo odbić

Next Article

Analiza poranna – Rynek szybko wrócił do wzrostów

You might be interested in …

Niemieccy restrukturyzatorzy patrzą na Polskę

Funduszowi inwestorzy finansowi zazwyczaj szukają biznesów zdrowych, wysokomarżowych lub przynajmniej dających szansę na skalowanie i skokowy wzrost biznesu. Niektórzy wolą jednak aktywa problematyczne: nierentowne, z problemami płynnościowymi albo działające na rynkach zmieniających się pod wpływem […]

Niewielkie zmiany kursów ropy

Środowe notowania ropy zakończyły się niewielką zmianą jej kursów choć wcześniej cena surowca rosła. Huśtawka na rynku ropy trwa. W poniedziałek była najdroższa od listopada w związku z oczekiwaniem na wzrost popytu w Chinach. We […]

McDonald’s podniósł ceny w ważnym kraju

McDonald’s przekazał w poniedziałek, że podniesie ceny w 184 oddziałach w Japonii. To 6 proc. z 3 tys. placówek amerykańskiej firmy w tym kraju. Podwyżka cen jedzenia ma za zadanie pomóc w zrównoważeniu wyższych czynszów i większych kosztów pracy – podaje agencja Reuters. McDonald’s poinformował […]