AFP: na zakończenie wizyty w Rosji Kim Dzong Un otrzymał w prezencie drony

PAP

opublikowano: 2023-09-17 14:37

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zakończył w niedzielę kilkudniową wizytę w Rosji otrzymując na pożegnanie od władz tego kraju kamizelkę kuloodporną i drony. Ten ostatni prezent ma symboliczny wydźwięk w kontekście obaw Zachodu, że Pjongjang i Moskwa zawrą sojusz militarny – pisze AFP.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Uroczystość pożegnania odbyła się na dworcu kolejowym w mieście Artiom, skąd pociąg opancerzony, którym ze swego kraju przybył Kim Dzong Un, wyruszył w drogę powrotną. Na krótkim nagraniu opublikowanym przez oficjalne media rosyjskie widać, jak Kim macha na pożegnanie rosyjskiej delegacji.

Przed odjazdem wręczono mu prezenty: kamizelkę kuloodporną, pięć dronów kamikadze, których typu media nie ujawniły i inny samolot bezzałogowy – jak podano, Gerań-25. Władze rosyjskiego Kraju Nadmorskiego oznajmiły, że maszyny te produkowane są w tym regionie – relacjonuje niezależny rosyjski portal Mediazona.

Prezenty o charakterze militarnym mają szczególnie symboliczny wydźwięk w kontekście obaw Zachodu przed potencjalnym sojuszem wojskowym Moskwy i Pjongjangu – podkreśla AFP.

Informacje o przyjeździe Kim Dzong Una do Rosji pojawiły się 11 września – tego dnia jego pociąg wyruszył z Pjongjangu. Wówczas agencje zachodnie podały, że planowane są rozmowy Kima z Władimirem Putinem, których tematem mogą być dostawy broni. Obaj spotkali się w środę na terenie kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim.

Amerykański generał Mark Milley ocenił w sobotę, że Korea Północna jest w stanie zwiększyć dostawy amunicji artyleryjskiej dla Rosji na wojnę przeciwko Ukrainie, ale prawdopodobnie nie zmieni to sytuacji na polu walki. Według administracji USA na razie Moskwa i Pjongjang nie zawarły konkretnego porozumienia w sprawie dostaw, ale rozmowy na ten temat postępują.

Previous Article

Siatkarz reprezentacji Włoch przyznał to bez zawahania. Nie zwalał winy na nikogo

Next Article

Setki kilogramów śniętych ryb wyłowionych z Kanału Gliwickiego jednej doby

You might be interested in …

MON chce pożyczyć 300 mln EUR na satelity

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) analizuje wniosek kredytowy resortu obrony. Chodzi o 300 mln EUR na „zaprojektowanie, złożenie, przetestowanie i wystrzelenie dwóch satelitów obserwacyjnych Ziemi, przeznaczonych do wykonywania zdjęć satelitarnych wysokiej rozdzielczości”. W ramach projektu powstaną […]

Bez USA, bez większych zmian

Początek nowego tygodnia na parkiecie w Warszawie nie przyniósł większych zmian na poziomie głównego indeksu, WIG20, który zanotował 0,5 proc. wzrostu, do 1933 pkt. mWIG40 wzrósł 0,14 proc. podczas gdy sWIG80 podbił o 1,34 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,07 […]