5 gorących spółek na sesji 2 I 2023

Na pierwszej sesji w nowym roku wyróżniają się Bogdanka, PKN Orlen, Boryszew, Getin i Sunex.

1. Notowania Bogdanki kontynuują marsz w górę efektywnie rozpoczęty jeszcze na ostatniej sesji 2022 r. Impulsem stała się podwyżka cen w umowie długoterminowej na dostawy węgla dla Enei.

2. Kurs Orlenu idzie nieznacznie w górę mimo że decyzja spółki o obniżeniu hurtowych cen paliw o 13 proc. mająca na celu zniwelowanie zwyżki VAT (z 8 do 23 proc.) jest negatywnie odbierana przez analityków. Tamas Pletser z Erste podliczył, że jeśli obniżka zostanie na stałe, to odejmie 3,2 mld zł z wyniku EBITDA koncernu. Tomasz Kasowicz z Ipopemy dodaje, że skala erozji marży może być równa wynikowi z segmentu rafineryjnego i detalicznego za III kw. 2022 r. Analityk spodziewa się jednak odbudowy marż w najbliższych tygodniach dzięki rosnącym cenom ropy, korzystniejszemu kursowi walut i spodziewanym niedoborom diesla po nowych sankcjach, jakie na Rosję zostaną nałożone w lutym 2023 r.

3. Dynamiczną zwyżkę kontynuuje kurs Boryszewa. Zaczęła się ona po informacji o zamiarze wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Oddziału Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina do spółki NPA Skawina.

4. Kurs Getinu rośnie po tym, jak na rachunki inwestorów spłynęły środki z obniżenia kapitału zakładowego.

5. Akcje Suneksu zostały zdecydowanie najlepszą inwestycją na GPW w 2022 r. W nowy rok wchodzą z przytupem – kurs znów wyraźnie rośnie.

© ℗

Previous Article

Turecki przemysł nadal słabł w końcówce 2022 r.

Next Article

Nieznaczna poprawa w przemyśle strefy euro

You might be interested in …

ML System liczy na pieniądze z KPO

Komisja Europejska wydała we wtorek pozytywną opinię w sprawie zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Wskutek tego Polska otrzyma ponad 5 mld EUR zaliczek z REPowerEU, unijnego projektu, którego zadaniem jest uniezależnienie się do 2030 r. od […]

Kończy się czas bicia rekordów w motoryzacji

W pierwszym półroczu 2023 produkcja sprzedana samochodów, przyczep i naczep (w firmach zatrudniających więcej niż dziewięć osób) po raz pierwszy przekroczyła 100 mld zł. I to znacznie, bo sięgnęła 121,4 mld zł, o 21,4 proc. […]