40 proc. niemieckich firm oczekuje spadku obrotów

Znaczący odsetek niemieckich firm spodziewa się gorszych wyników w bieżącym roku. 40 proc. ankietowanych zakłada spadek obrotów, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Najnowsze badanie Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW) wskazuje, że firmy z Niemiec mierzyć się będą w 2023 r. ze sporymi wyzwaniami będącymi następstwem wysokich kosztów energii, utrzymującymi się problemami z łańcuchami dostaw oraz wywołaną przez Rosję wojną na Ukrainie.

W rezultacie tych zagrożeń, aż 40 proc. firm oczekuje wyraźnego spadku obrotów w 2023 r. W badaniu w którym udział wzięło około 2,5 tys. firm 1/3 ankietowanych oczekuje stagnacji produkcji, z kolei ¼ liczy na wzrost.

Szczególnie słabe perspektywy jawią się przed branżą budowlaną, gdzie ponad połowa firm spodziewa się spadku produkcji, a tylko 15 proc. wzrostu obrotów.

Według prognoz MFW, w tym roku niemiecka gospodarka, największa w Europie skurczy się o 0,3 proc., notując najgorszy wynik spośród krajów grupy G-7.

© ℗

Previous Article

UOKiK nałożył ponad 68 mln zł kary na Agri Plus za wykorzystywanie przewagi kontraktowej

Next Article

Koleje Litewskie rozpoczęły transportowanie węgla do Polski

You might be interested in …

Na Wall Street trzecia wzrostowa sesja z rzędu

Amerykańskie rynki akcji zaczęły wzrostem tydzień bogaty w wydarzenia, które mogą wpłynąć na nastroje w końcówce roku. We wtorek podana zostanie inflacja w listopadzie, a dzień później zakończy się dwudniowe posiedzenie FOMC i rynek będzie […]