Ropa drożeje po pozytywnych sygnałach z Chin

fot. Angus Mordant/Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 79,24 USD, wyżej o 0,83 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na IV wyceniana jest po 85,90 USD za baryłkę, wyżej o 0,61 proc.

Inwestorów optymizmem napawa fakt, że mocno rośnie mobilność Chińczyków, w tym liczba pasażerów trzech największych chińskich linii lotniczych, a podróżowanie po kraju nabiera tempa.

To wpływa na znaczący wzrost zapotrzebowania na paliwa, a rafinerie intensyfikują swoją działalność i zwiększają zakupy ropy.

“Uwaga na rynkach jest teraz szczególnie zwrócona na Chiny i ich powrót po otwarciu gospodarki” – mówi Will Sungchill Yun, starszy analityk rynku towarowego w SI Securities Corp.

“Ceny ropy mogą pozostać zmienne w ciągu najbliższych kilku tygodni przed Ogólnochińskim Zgromadzeniem Narodowym” – dodaje.

W Chinach sesja tego zgromadzenia rozpocznie się 5 marca, a podczas obrad mogą zostać zasygnalizowane przez władze nowe środki stymulowania chińskiej gospodarki.

Ropa mocno straciła w środę po tym, jak podano, że zapasy ropy w ubiegłym tygodniu w USA wzrosły o 16,28 mln baryłek, czyli o 3,58 proc. do 471,39 mln baryłek. To oficjalne wyliczenia amerykańskiego Departamentu Energii (DoE).

Zapasy benzyny wzrosły z kolei w tym czasie o 2,32 mln baryłek, czyli o 0,97 proc. do 241,92 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły jednak o 1,29 mln baryłek, czyli o 1,07 proc. do 119,24 mln baryłek – podał DoE.

Previous Article

IMS podał szacunkowe wyniki za 2022 r.

Next Article

Kurs bitcoina (BTC) pofrunął w górę. Silny wzrost kryptowaluty

You might be interested in …

Raport: Rynek kont osobistych – IV kwartał 2022 r.

Na koniec 2022 roku banki o profilu uniwersalnym prowadziły 36,5 mln rachunków osobistych typu ROR. W porównaniu do danych z 2021 r. jest to wzrost o 2,3 mln. Najwięcej kont obsługują PKO Bank Polski, Bank Pekao i Santander Bank Polska. Dane do […]

Niemcy: ogromny niedobór nauczycieli, tysiące nieobsadzonych stanowisk

W Niemczech nieobsadzone są obecnie tysiące stanowisk nauczycielskich, lekcje są odwoływane, wyniki uczniów spadają. Niemiecki Związek Nauczycieli mówi nawet o “największym od 50 lat niedoborze nauczycieli” – pisze dziennik “Rheinische Post”. To wielkie zagrożenie dla przyszłych szans młodzieży, powiedział […]