Elon Musk: sztuczna inteligencja jest jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji

Elon Musk ostrzegł w środę podczas odbywającego się w Dubaju World Government Summit, że sztuczna inteligencja jest “jednym z największych zagrożeń” dla cywilizacji.

Elon Musk

Elon Musk

fot. Andrew Harrer/Bloomberg

“Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości cywilizacji jest AI(sztuczna inteligencja – PAP)” – powiedział w środę Musk zapytany o ChatGPT, którego cytuje portal amerykańskiej sieci CNBC.

Amerykański portal zaznacza, że Musk jest współzałożycielem OpenAI, amerykańskiego startupu, który opracował ChatGPT.

ChatGPT to nowy system sztucznej inteligencji, znany jako duży model językowy (po angielskiu – Logic Learning Machine, LLM). Został zaprojektowany do generowania tekstów podobnych do pisanych przez człowieka poprzez przewidywanie nadchodzących sekwencji słów. W przeciwieństwie do większości chatbotów ChatGPT nie przeszukuje Internetu. Teksty generuje, wykorzystując relacje między słowami przewidywane przez wewnętrzne procesy.

Według Muska ChatGPT “zilustrował ludziom, jak bardzo zaawansowana stała się AI.” Miliarder zaznaczył, że:”sztuczna inteligencja była zaawansowana już od jakiegoś czasu. Po prostu nie miała interfejsu użytkownika, który byłby dostępny dla większości ludzi.”

Podczas gdy samochody, samoloty i medycyna muszą spełniać regulacyjne normy bezpieczeństwa, w przypadku AI nie ma jeszcze żadnych zasad ani przepisów utrzymujących jej rozwój pod kontrolą – dodał i zaapelował o uregulowanie kwestii bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.

CNBC przypomina, że miliarder od dawna ostrzegał przed niebezpieczeństwami nieskrępowanego rozwoju AI. Biznesmen zapowiadał, że sztuczna inteligencja jest “znacznie bardziej niebezpieczna” niż głowice nuklearne.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Iga Świątek nie zagra z Belindą Bencic. Zaskakujący powód

Next Article

BIG InfoMonitor: w Tłusty Czwartek klienci sięgną do kieszeni głębiej niż rok temu

You might be interested in …

Premier Ukrainy: przez wojnę straciliśmy 44 proc. mocy z energetyki atomowej

Z powodu ciągłych ostrzałów rosyjskich i zajęcia części obiektów energetycznych przez Rosjan energetyka ukraińska straciła czasowo 44 proc. mocy wytwarzanych w elektrowniach atomowych i 75 proc. – w elektrowniach cieplnych – poinformował w piątek premier Denys Szmyhal. fot. Alastair Miller/Bloomberg “Ogólnie […]

Szansa na wejście z biznesem do Nevady

Młode firmy technologiczne przy wsparciu mentorów mogą rozpocząć działalność w Stanach Zjednoczonych. W tym celu powinny zgłosić się do programu NCBR-NAP. NCBR-Nevada Acceleration Program czyli (NCBR-NAP) to działanie akceleracyjne adresowane do firm z całej Polski. Ma ono na […]