Eksperci: Rosja straciła na wojnie prawie 40 proc. czołgów

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wojny na Ukrainie Rosja straciła prawie 40 proc. posiadanej przed inwazją floty czołgów, przy czym w przypadku tych bardziej zaawansowanych ten odsetek sięga 50 proc. – ocenił w środę Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).

VALENTYN OGIRENKO / Reuters / Forum

Szacunki te londyński think-tank przedstawił w “The Military Balance 2023”, dorocznej analizie militarnego układu sił na świecie i wydatków na zbrojenia.

Jak wskazano, w efekcie strat i niewystarczającego tempa produkcji Rosja zmuszona jest coraz częściej sięgać do magazynów po stare, pochodzące jeszcze z czasów zimnej wojny czołgi. Tymczasem Ukraina wprawdzie też straciła spory odsetek czołgów, ale dzięki otrzymanym od sojuszników i zdobytym w walce łączna liczba posiadanych przez nią czołgów jest obecnie nawet większa niż przed rosyjską napaścią.

IISS szacuje, że liczba rosyjskich czołgów będących w stanie gotowości bojowej, czyli bez tych w magazynach, spadła z ok. 3800 do ok. 2350, czyli o 38 proc., przy czym szczególnie dotkliwe straty dotyczą czołgów T-72B3 i T-72B3M, będących zmodernizowaną wersją T-72. W tym przypadku straty oceniane są na nawet 50 proc. przedwojennego stanu posiadania Rosji.

Według ocen IISS Ukraina straciła nie więcej niż 700 czołgów, ale liczba czołgów, które są w jej posiadaniu, zwiększyła się – z 858 do 953, co wynika z tego, że około 500 czołgów zdobyła na polu bitwy od wojsk rosyjskich, a ponadto otrzymała znaczącą liczbę starych sowieckich czołgów od Polski, Czech i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Nadal jednak, jak wskazano, Rosja ma ponad dwukrotnie większą liczbę czołgów, przy czym ta różnica nie uwzględnia starych czołgów znajdujących się w rosyjskich magazynach, których liczbę ocenia się obecnie na 5000.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Spór TK z TSUE ma nową odsłonę

Next Article

Notowania złota na najniższym poziomie od pięciu tygodni

You might be interested in …

Ekonomista ING: trend w budownictwie pozostaje zdecydowanie negatywny

Pomimo wzrostu produkcji budowlano-montażowej w styczniu br. powyżej konsensusu rynkowego, trend w budownictwie pozostaje zdecydowanie negatywny – ocenił wtorkowe dane GUS ekonomista z ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2023 r. wzrosła o 2,4 proc. […]

SME Fund: granty na ochronę własności intelektualnej

Mamy dobrą wiadomość dla innowatorów. Jeszcze w styczniu wystartuje konkurs z grantami na sfinansowanie kosztów ochrony własności intelektualnej. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotacje do połowy grudnia – pod warunkiem, że budżet naboru nie […]