Analitycy: w tłusty czwartek Polacy mogą wydać na pączki równowartość 381 mieszkań

fot. ARC

Dostępne szacunki sugerują, że w tłusty czwartek statystyczny Polak spożywa po 2-3 pączki – wskazali w czwartkowej analizie eksperci HRE Investments. Oznacza to, że zjemy dziś nawet ponad 100 mln sztuk tego cukierniczego wyrobu.

“Podczas gdy w hipermarketach i dyskontach spożywczych znajdziemy nawet pączki z ceną w okolicach złotówki za sztukę, to cukiernicy słysząc, że produkty te nazywa się +pączkami+ dostają białej gorączki. Na drugim biegunie znajdziemy za to propozycje sprzedawane pod uznanymi szyldami lub przez celebrytów” – stwierdzili Bartosz Turek i Oskar Sękowski. W takich przypadkach cena rośnie do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę – dodali.

Z szacunków HRE Investments wynika, że pączek wykonany według tradycyjnej receptury, czyli smażony na smalcu i wypełniony różaną konfiturą, powinien w tym roku kosztować 4,63 zł – o 31 proc. więcej niż rok temu. Analitycy w wycenie uwzględnili nie tylko ceny półproduktów (mąki, cukru, mleka, smalcu, drożdży czy różanej konfitury), ale też koszty robocizny, energii, materiałów oraz marżę, z której cukiernik oprócz zysku musi opłacić lokal czy utrzymać sprzęt. Według nich, ze względu na wysokie koszty wytworzenia, niektórzy cukiernicy mogą być zmuszeni do stosowania niższych marż niż w poprzednich latach.

Według analityków, jeśli statystyczny Polak zadowoli się jednym pączkiem wykonanym z wysokiej jakości składników na bazie tradycyjnej receptury, to w tłusty czwartek przeznaczymy na pączki ponad 176 mln złotych. “Mówimy tu o równowartość 381 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w naszym kraju” – wskazali.

Analitycy zwrócili uwagę, że w ostatnich 12 miesiącach „siła nabywcza” tradycyjnego pączka wzrosła mocniej niż ceny mieszkań. Dodali, że mieszkania w siedmiu największych miastach – według dostępnych danych NBP – zdrożały w ciągu roku o ponad 8 proc., a pączki – o 31 proc. “W tym roku zjemy tyle pączków, ile wartych jest 381 mieszkań. To wynik aż o 66 lokali wyższy niż przed rokiem”.

Previous Article

To musisz wiedzieć dziś rano 16 II 2023

Next Article

Eksperci: liczba aut elektrycznych w Polsce wzrosła w styczniu o 56 proc. rdr

You might be interested in …

Event imponujący, choć prawnie pusty

W tym klasycznym łamańcu języka polskiego imię nie zostanie wymienione na Kamilę już na stałe, ale 6 maja 2023 r. korekta epizodyczna nastąpiła na pewno. Cały świat obserwował barwne widowisko koronacyjne. Jego znaczenie prawne było […]

Bunasta u granic Europy

Bunasta powstała prawie dekadę temu na Litwie, ale to mały kraj i agencja celna nie miała tam wiele pracy. Dlatego szybko ruszyła dalej, stając się wkrótce znaczącym graczem na wschodnich granicach Unii Europejskiej. I wtedy […]