Whitepress rośnie szybciej za granicą. Po Brazylii myśli m.in. o Ameryce Północnej

Gdy sprzedaż szybko rośnie, trudno zachować wysoką dynamikę z powodu wyższej bazy. Jednak wyspecjalizowany w tworzeniu treści sponsorowanych w internecie WhitePress – przejęty w 2021 r. przez RTB House – nie zamierza gwałtownie hamować.

Zobacz także

Dodatkowe miliony sprzedaży z zagranicy

W 2021 r. firma zwiększyła przychody o ponad 70 proc. do 53,7 mln zł, a w 2022 r. – o prawie 50 proc. do ok. 80 mln zł.

– Na ten rok przewidujemy porównywalną dynamikę, w okolicy 50 proc. Głównym źródłem wzrostu jest dla nas zagranica, gdzie planujemy podwoić skalę. W ubiegłym roku urośliśmy poza Polską o 128 proc. – komentuje Paweł Strykowski, prezes WhitePressa.

Intensywna ekspansja zagraniczna wiąże się z wydatkami m.in. na stworzenie lokalnych zespołów i marketing. W efekcie spółka miała w 2021 r. 4,4 mln zł zysku netto i 5,3 mln zł operacyjnego, a w ubiegłym roku wynik operacyjny spadł do 2 mln zł.

– Wśród wydatków było otwarcie na początku 2022 r. spółki w Brazylii, która pierwsze przychody odnotowała w październiku. Nakłady powinny jednak przełożyć się na dynamikę wzrostu sprzedaży i zysku na rynkach zagranicznych w kolejnych latach – podkreśla Paweł Strykowski.

Dobrze mimo trudności:

Dobrze mimo trudności:

Kierowany przez Pawła Strykowskiego WhitePress musiał w obliczu wojny w Ukrainie i rosnącej inflacji zweryfikować wiele obranych celów. Rok pełen niespodzianek uznaje jednak za udany.

materiały prasowe

Ekspansja także poza Europą

WhitePress umożliwia publikowanie treści sponsorowanych na 29 rynkach w 27 językach. Za jego pośrednictwem ukazało się w ubiegłym roku ponad 190 tys. publikacji, w tym 25 proc. zagranicznych. Dzięki temu w ciągu dwóch lat zwiększył on przychody z zagranicy prawie dziesięciokrotnie, do 31 mln zł. Ich udział wyniósł w 2022 r. ok. 39 proc. w porównaniu do ok. 25 proc. rok wcześniej.

W minionym roku spółka pojawiła się na sześciu rynkach: poza Brazylią to Estonia, Dania, Finlandia, Szwecja i Norwegia. Największą dynamikę osiągnęła w Słowenii (3 tys. proc.), Łotwie (1,8 tys. proc.), Portugalii (1,1 tys. proc.) i Hiszpanii (376 proc.). Najważniejszymi krajami pozostają dla niej państwa regionu, w których zaczynała poza Polską: Rumunia, Czechy, Węgry oraz Słowacja. W ubiegłym roku dołączyły do nich pod względem wagi Holandia i Wielka Brytania.

– W tym roku zamierzamy kontynuować dynamiczny rozwój za granicą. Planujemy ekspansję w kolejnych krajach europejskich, w obszarze MENA [Bliski Wschód i Afryka Północna – red.], a także w Ameryce Północnej i Południowej. Chcemy też rozeznać się na rynkach azjatyckich pod kątem ewentualnych działań w kolejnych latach – wylicza szef WhitePressa.

Szeroki zasięg

58,5tys.

Z tyloma portalami współpracuje WhitePress…

11tys.

…z tyloma influencerami…

1tys.

…i z tyloma copywriterami.

Połączenie sił z Senuto

Rozwój firmy działającej w branży SEO (skuteczne pozycjonowanie w wyszukiwarkach) ma napędzać nie tylko zagraniczna ekspansja. Wśród kluczowych zmian produktowych na ten rok wymienia ona poprawę interfejsu i tzw. UX (doświadczenie użytkownika) oraz automatyzację. Zaczęła już w części rozwiązań wykorzystywać sztuczną inteligencję i zamierza w większym stopniu wykorzystywać zgromadzone dane dzięki synergii z Senuto.

RTB House ogłosił w październiku przejęcie 100 proc. udziałów Senuto, czyli start-upu, który w ubiegłym roku planował zwiększyć przychody o ok. 40 proc. do 6 mln zł. Wspomaga on pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach i automatyzuje tworzenie treści „zgodnych z oczekiwaniami Google’a”. Jego wyniki nie konsolidują się z WhitePressem, ale wspólne działania pomogą utrzymać większej ze spółek wysoką dynamikę sprzedaży – Senuto korzysta natomiast np. z przetartego szlaku za granicą.

– Wzajemnie się wspieramy, doradzamy i wymieniamy technologiami. Użytkownicy naszej platformy już korzystają z pierwszych innowacji będących efektem synergii. To m.in. monitoring pozycji publikacji i słów kluczowych, API [interfejs programowania aplikacji – red.] do WordPressa z automatycznym doborem kategorii do publikacji oraz nowy filtr widoczności fraz w TOP50 Google. Na ten rok planujemy kolejne duże zmiany – mówi Paweł Strykowski.

WhitePress zakłada wysoką dynamikę dzięki organicznemu wzrostowi. Nie analizuje żadnej spółki pod kątem przejęcia, ale nie wyklucza takich działań w tym roku.

– Otrzymujemy różne propozycje. Przeprowadzenie akwizycji i uzyskanie realnej synergii wymaga jednak ogromnych zasobów, dlatego decyzję podejmiemy bardzo rozważnie – stwierdza menedżer.

Okiem przedsiębiorcy

Stabilnie mimo obaw

Irena Zobniów

współzałożycielka agencji Insightland

Stabilnie mimo obaw

Ubiegłoroczne problemy przedsiębiorców nie ominęły branży SEO. W wyniku bezprecedensowej, wpływającej na całą gospodarkę sytuacji geopolitycznej część firm zrezygnowała z dodatkowych inwestycji w SEO, skupiając się na maksymalizacji efektów przy dotychczasowym budżecie. Branży nie pomagały działania Google’a – dynamicznie zmieniające się algorytmy najpopularniejszej wyszukiwarki wymuszały ciągłą rewizję strategii SEO.

Te zmiany pozwoliły jednak mocniej skupić się na doświadczeniu użytkownika, szczególnie tego końcowego, i rok 2022 okazał się stabilny dla branży SEO mimo początkowo gorszych prognoz. Nic nie wskazuje również na to, by w tym roku miało nastąpić drastyczne załamanie trendów w sprzedaży internetowej czy zmiana w zachowaniu internautów.

Previous Article

Render Cube celuje w dwa mocne tytuły

Next Article

Trendy w szkoleniach dla pracowników

You might be interested in …

Demonstracja pod nosem Kremla

Europejska Wspólnota Polityczna (EWP) to najmłodszy byt z tej samej półki, co na przykład Rada Europy (RE) czy Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Wzniosłość haseł i dokumentów oraz szczytność celów takich inicjatyw zajmuje grube tomy, natomiast ich realna skuteczność […]

CD Projekt chce przeznaczyć pół miliarda zł na skup akcji

Walne zgromadzenie producenta gier podejmie uchwały m.in. w sprawie skupu akcji własnych oraz zmian w statucie, które umożliwią wypłatę dywidendy zaliczkowej. CD Projekt na 6 czerwca zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie, które poza standardowymi dla ZWZ uchwałami, czyli […]