Turecka giełda mocno wzrosła. Po tygodniu przerwy wznowiła handel

W środę do „normalnej” pracy powróciła giełda akcji w Stambule. Z uwagi na katastrofalne trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Turcję, handel zawieszony został na tydzień. Powrót stał pod znakiem spektakularnego wzrostu, informuje Bloomberg

Giełda w Stambule

Giełda w Stambule

Kostas Tsironis/Bloomberg

Benchmarkowy indeks Borsa Istanbul 100 poszedł mocno w górę, zamykając środową sesję wzrostem o 9,8 proc. i notując najlepszy wynik od 2008 r.

Skala środowej aprecjacji była bardzo szeroka. Spośród 100 spółek wchodzących w skład wspomnianego indeksu, dodatnią zmianę kursu akcji odnotowało aż 99 emitentów, przy czym 73 z nich mogło cieszyć się zwyżką przekraczająca 9 proc.

Jak podaje Bloomberg, jedynie akcje spółki Iskenderuna Demir ve Celika, producenta stali nadal pozostawały zawieszone, gdyż jest to podmiot działający na terenie dotkniętym kataklizmem.

Skutki trzęsienia

Handel na giełdzie w Stambule został zawieszony na wniosek władz 8 lutego. Anulowano przy tym transakcje dokonane tego dnia po tym, jak trzęsienia ziemi zniszczyły duże części 10 miast w Turcji.

Główny indeks Borsa Istanbul 100, który już w tym roku był najgorzej radzącym sobie wskaźnikiem akcji na świecie, spadł o prawie 10 proc. w ciągu dwóch dni, w których obywał się handel po katastrofie.

Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w nocy z 5 na 6 lutego nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię, znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 41 tys., a z niektórych szacunków wynika, że ofiar może być nawet dwukrotnie więcej.

© ℗

Previous Article

Indie niedługo będą najludniejsze na świecie, rząd nie zna dokładnej wielkości populacji

Next Article

Czat inwestorski ze spółką CStore

You might be interested in …

JPMorgan podnosi prognozę dla indyjskiej gospodarki

Trzecia pod względem wielkości gospodarka Azji, indyjska, ma się rozwijać w przyszłym roku szybciej niż zakładano, uważa JPMorgan podnosząc swoje prognozy PKB. Spodziewa się jednak ograniczenia potencjału przez negatywny wpływ globalnego spowolnienia i popytu. fot. Bloomberg Amerykański bank […]