Trendy w szkoleniach dla pracowników

Szkoda czasu na szkolenia i kursy, które nie wpływają w zauważalny sposób na rozwój zawodowy, o czym najwyraźniej wiedzą już etatowcy. Jak wynika z raportu „Kompetencje miękkie i potrzeba ich rozwoju. Jak uczą się obecnie pracownicy?”, stworzonego przez firmę szkoleniową Nowe Motywacje oraz instytut badawczy Mobile Institute, zatrudnieni chcą nabywać umiejętności, które faktycznie są im potrzebne na danym stanowisku. Co jest na szczycie listy najchętniej rozwijanych umiejętności? W ubiegłym roku pracownicy najczęściej wymieniali obsługę klienta, zarządzanie stresem oraz rozwiązywanie konfliktów. Dużą popularnością cieszą się wśród zatrudnionych również umiejętność współpracy w zespole, zarządzania czasem i organizacji pracy oraz zarządzania projektami.

Wiedza w kawałkach

Branża podnoszenia kwalifikacji zmienia się w szybkim tempie – to, co jeszcze niedawno było modne, traci na popularności. Pojawiają się też nowe metody nauki. Które – oprócz standardowych szkoleń – zyskają na popularności w najbliższym czasie?

Wciąż dużym zainteresowaniem powinien cieszyć się digital learning – współczesna metoda nauczania opierająca się na wykorzystaniu nowych narzędzi cyfrowych. Daje ona możliwość uczenia się na różne sposoby, niezależnie od tego, czy są to spotkania z trenerem twarzą w twarz czy nauka na odległość. To więcej niż zwykła digitalizacja treści edukacyjnych – raczej jest to swoisty zestaw metod edukacyjnych.

Jedną z najpopularniejszych i skutecznych metod nauczania jest microlearning – zwłaszcza wśród pracowników korporacji, którzy ze względu na brak czasu najchętniej przyswajają sobie wiedzę, która w danym momencie jest dla nich potrzebna. Microlearning to nauka w małych kawałkach. Ostatnio umacnia swoją pozycję, a dobrymi jej przykładami są edukacyjne treści na TikToku czy reelsy na Instagramie. Krótkie formy wideo, w których jest umieszczonych wiele pożytecznych informacji, przyciągają i skupiają uwagę użytkowników, co przekłada się na skuteczność takiej formy nauki. Ciekawą opcją jest interaktywne angażowanie odbiorców – tworzy się program szkoleniowy podzielony na mikroetapy, po których dochodzi do interakcji z użytkownikiem, np. poprzez quizy.

VR i platformy

W najbliższych latach możemy spodziewać się dalszego wzrostu popularności szkoleń wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość (XR), w tym rzeczywistość wirtualną (VR). To metody znacznie zwiększające zaangażowanie i interakcje uczestnika, co pozytywnie wpływa na poziom przyswajalności nowych informacji. Tego typu zajęcia są szczególnie ważne dla osób zatrudnionych w zawodach uznawanych za niebezpieczne. Uczestnicząc w takim kursie pracownik może zmierzyć się z potencjalnymi zagrożeniami i niebezpiecznymi wydarzeniami, pozostając w bezpiecznym środowisku.

Wiedza przez symulację:

Wiedza przez symulację:

Jakie nowe metody szkoleniowe będą zyskiwały na popularności w najbliższym czasie? Wśród uczestników kursów największe zainteresowanie budzą technologie wirtualnej rzeczywistości (VR), która zapewnia wysoki poziom interakcji i zaangażowania.

Adobe Stock

Warto wspomnieć o data-driven learningu. Polega on na podnoszeniu kwalifikacji za pomocą inteligentnych platform edukacyjnych, które interpretują dane i diagnozują potrzeby rozwojowe pracowników. Taka platforma informuje trenera, gdy uczeń potrzebuje wsparcia, oraz rekomenduje treści dostosowane do celów edukacyjnych i poziomu kompetencji użytkownika. Dzięki temu narzędziu mentor może tworzyć spersonalizowane ścieżki edukacyjne dla każdego ucznia.

Od teorii do praktyki

Dzięki rozwojowi technologii pracownicy mogą korzystać z szerokiej gamy form rozwojowych. Jakie rodzaje zajęć – oprócz standardowych – cieszą się szczególnym zainteresowaniem użytkowników?

Aktualnie jednymi z najpopularniejszych form zdalnych są szkolenia digital learning. To wygodny sposób, a jego atutem jest nauka w czasie i miejscu wybranym przez uczestnika. Może on korzystać z różnych form przekazu informacji. W najbliższym czasie należy spodziewać się zwiększenia popytu na takie zajęcia. Cenione są również produkcje filmowe, będące angażującym sposobem przyswajania dużej ilości informacji. Opierają się na założeniu, że wizualizacja zapewnia bardziej efektywną edukację.

Wideopomocnicy i podcast

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się platformy szkoleniowe. To przestrzeń zapewniająca użytkownikom dostęp do wyselekcjonowanych informacji zawartych we wcześniej przygotowanych materiałach. Dzięki nim pracownik ma szansę poszerzyć wiedzę o wybrane, interesujące go informacje. Kolejną wartą uwagi formą jest wideo speaker – to materiał edukacyjny, który wprowadza użytkowników w temat szkolenia. Opierający się na trzech filarach: prezentacji, filmie szkoleniowym i praktycznych ćwiczeniach indywidualnych. Czym innym jest wideo coach, czyli trening behawioralny, do którego używany jest tablet. Używa się go w celu wytworzenia prawidłowych nawyków za pomocą wielokrotnego treningu oraz korektę błędnych zachowań.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się podcasty, w których nauka odbywa się poprzez słuchanie nagrań audio. Można realizować je na każdy temat, w którym materiał da się opisać słowami, bez prezentacji wizualnej. Ich atutem jest to, że można ich słuchać w każdym miejscu i czasie. W przyszłości coraz popularniejsze będą również technologie VR. Dzięki nim podczas zajęć poruszamy się i funkcjonujemy tak, jak w otaczającej rzeczywistości. To daje wysoki poziom zaangażowania i przekłada się na skuteczność przyswajania wiedzy.

Previous Article

Whitepress rośnie szybciej za granicą. Po Brazylii myśli m.in. o Ameryce Północnej

Next Article

Jakie sankcje grożą za nieprzesłanie danych do CRBR

You might be interested in …

Villeroy: kolejne podwyżki stóp EBC są bardzo prawdopodobne

Francois Villeroy de Galhau, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ostrzegł, że walka z inflacją wcale nie jest zakończona i należy się liczyć z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Francois Villeroy de Galhau Kiyoshi Ota/Bloomberg Cytowany przez agencję Reuters decydent powiedział, […]

Już wiadomo, kto kupi majątek Go Sportu

Choć Sportano udało się doprowadzić do dogrywki w walce o majątek po upadłej sieci sklepów sportowych, to ostatecznie powiedziało pas. We wtorek zaplanowana była aukcja majątku po upadłej sieci sklepów Go Sport. Doprowadziła do niej determinacja Sportano, które zakwestionowało dokonany […]