Polski Ład jednak działa. Wielu zatrudnionych otrzyma spore zwroty

Od środy 15 lutego rusza składanie deklaracji PIT za 2022 rok. Tym samym będzie to rozliczenie pierwszego roku z Polskim Ładem. Okazuje się, że wiele osób zatrudnionych na tzw. umowy śmieciowe otrzyma dużo wyższe zwroty podatku, w porównaniu z poprzednimi latami.

Skąd te różnice?

Według ekspertów, różnice wynikają przede wszystkich ze zmian wprowadzonych przez Polski Ład, wskutek których kwoty potrącanych przez pracodawcę lub zleceniodawcę zaliczek coraz bardziej różnią się od rocznego podatku pracownika bądź zleceniobiorcy — wyjaśnia w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Jarosław Sekita, doradca podatkowy w kancelarii Meritum. 

Polski Ład korzystny dla milionów podatników

Ministerstwo Finansów zapewnia, że w tym roku – porównując z poprzednimi latami – znacznie mniej osób będzie musiało dopłacić podatek. Resort przewiduje, że obowiązek ten będzie miało około 1,2 mln podatników. Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu dopłacać musiało około 2 mln osób. Jak podaje “Rz”, resort finansów szacuje, że Polski Ład okazał się korzystny dla około 20 mln podatników.

Gigantyczne zwroty dla zatrudnionych na “śmieciówkach”

Zwrotu podatku spodziewać się mogą osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych, o czym informuje portal INNPoland.pl. Czytelnicy serwisu podzielili się informacją na temat kwoty, którą Urząd Skarbowy zwróci im z tytułu nadpłaconego podatku. Niektórzy z nich otrzymają nawet kilka tysięcy złotych.

— Od lat rozliczam się głównie z umów o dzieło i zleceń. Do tej pory co roku dostawałem od kilkuset do nieco ponad 1000 zł zwrotu podatku. Teraz dostanę ponad 5 tysięcy — podaje portal INNPoland.pl, cytując wiadomość jednego ze swoich czytelników.

Inny internauta przekazał, że w tym roku Urząd Skarbowy chce zwrócić mu ponad 4600 zł, podczas gdy rok temu otrzymał około 600 zł nadpłaconego podatku.

Kiedy zwrot podatku trafi na konto?

Urząd Skarbowy na zwrot podatku ma maksymalnie trzy miesiące. Podatnik, który złożył deklarację PIT do 15 lutego 2023 roku, nadpłatę otrzyma na konto maksymalnie do 1 kwietnia.

Deklaracje złożone elektronicznie w terminie między 16 lutego a 2 maja otrzymają zwrot w ciągu 45 dni od dnia następującego po złożeniu deklaracji.

Z kolei osoby, które złożyły PIT-y w formie drukowanej otrzymają zwrot na konto maksymalnie w ciągu trzech miesięcy od dnia następującego po złożeniu deklaracji. Podobnie sprawa wygląda w przypadku deklaracji PIT-37 lub PIT-38, które nie zostały złożone przez podatnika. W takim przypadku są one rozliczane automatycznie, a zwrot nadpłaty trafi na konto maksymalnie w ciągu trzech miesięcy.

Powyższe terminy dotyczą deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38.

W przypadku deklaracji PIT-28, podatnicy otrzymają zwrot na konto w ciągu 45 dni od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji drogą elektroniczną i w ciągu trzech miesięcy od dnia następującego po złożeniu jej w formie drukowanej.

RB

Czytaj dalej:

Previous Article

GUS podał dane o inflacji w styczniu. Eksperci spodziewali się czegoś innego

Next Article

Wszystko jasne ws. meczu Igi Świątek. Wiemy, o której zagra

You might be interested in …

Czy OZE uratują Ziemię od przegrzania?.

Wnioski z bazy danych kalifornijskich nie są optymistyczne: http://www.caiso.com/TodaysOutlook/Pages/emissions.html Widać to na obrazku zatytułowanym: “Roczna migawka emisji CO2 według miesiąca”. Na tym wykresie danych z okresu transformacji energetycznej widzimy, że emisja CO2 w czasie inwestowania […]