KNF poleciła Pekao Bankowi Hipotecznemu opracowanie planu naprawy

Pekao Bank Hipoteczny poinformował we wtorek, że otrzymał decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o nakazie opracowania planu naprawy. Jak przekazał bank, KNF uzasadniła decyzję koniecznością m.in. ograniczenia ryzyka działalności i odzyskania rentowności.

Fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Zgodnie z informacją podaną przez Pekao Bank Hipoteczny, według KNF niepewność rozwoju sytuacji rynkowej i jej wpływ na bank stanowi argument przemawiający za koniecznością opracowania planu naprawy. Powinien on zapewnić możliwość szybkiego zastosowania przygotowanych adekwatnych i dedykowanych rozwiązań, tak aby w sytuacji materializacji ryzyka i wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa banku mogły być one niezwłocznie wprowadzone. Nakaz opracowania indywidualnego planu naprawy ma na celu ograniczenie ryzyka działalności banku, odzyskanie rentowności oraz poprawę bezpieczeństwa jego działania – zaznaczono w komunikacie.

Jak dodał bank, w ocenie KNF za koniecznością sporządzenia indywidualnego planu naprawy przemawiają także potencjalne negatywne ekonomiczne skutki obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce, w tym wzrost i wysoki poziom stóp procentowych wpływający na ograniczenie popytu na kredyty na nieruchomości, wcześniejsze spłaty kredytów hipotecznych oraz problemy niektórych kredytobiorców ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań, co stwarza dodatkowe zagrożenie dla rentowności banków hipotecznych.

Zgodnie z komunikatem Pekao Banku Hipotecznego KNF wskazała także, że po opracowaniu planu naprawy będzie on podlegał zatwierdzeniu przez Komisję.

Pekao Bank Hipoteczny to bank specjalistyczny w 100 proc. należący do Banku Pekao. Zajmuje się m.in. pozyskiwaniem dla Grupy Pekao długoterminowego finansowania poprzez emisję listów zastawnych.

© ℗

Previous Article

Po niespokojnym handlu wzrosła cena złota

Next Article

Bortniczuk: niewykluczone, że Polska będzie się starać o organizację zimowych igrzysk olimpijskich 2034

You might be interested in …

Inwestorzy z Wall Street stawiają na spadek inflacji

Sądząc z wyraźnego wzrostu w środę cen na amerykańskich rynkach akcji, inwestorzy są przekonani, że czwartkowy raport o inflacji w USA w grudniu pokaże jej dalszy spadek i będzie skłaniał Fed do łagodniejszej polityki monetarnej. […]