Inflacja w Argentynie bliska progu 100 proc.

Choć Argentyna od lat kojarzona jest z wysoką inflacją, to styczniowy odczyt, nawet jak na jej standardy zaskoczył skalą wzrostu cen. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła bowiem niemal 100 proc. i jest jedną z najwyższych na świecie, informuje Bloomberg.

fot. CARL RECINEA/Reuters/Forum

Według rządowych danych, w styczniu 2023 r. wzrost cen konsumpcyjnych osiągnął pułap 98,8 proc. przebijając medianę oczekiwań ekonomistów na poziomie 98,6 proc. W porównaniu z grudniem CPI odnotowała 6 proc. wzrost, notując drugie miesiąc z rzędy przyspieszenie tendencji wzrostowej.

Szczególny udział zdynamizowaniu inflacji miała drożejąca żywność, mająca największą wagę we wskaźniku. Oprócz niej spore „zasługi” stały się też udziałem kosztów wypoczynku i rekreacji, mieszkaniowe i komunikacji.

Eksperci podkreślają, że inflacja ma powszechny charakter i dotyczy całego spektrum rynku. Obecne środki polityczne – niskie realne stopy procentowe, kontrola cen i przewartościowana waluta – nie przynoszą efektu w postaci ujarzmienia presji cenowej.

Oczekują, że inflacja będzie oscylować wokół progu 100 proc. przez większą część bieżącego roku.

© ℗

Previous Article

Minister Moskwa: w Polsce nie ma już gazu ani węgla z Rosji

Next Article

De Cos: inflacja w strefie euro może spaść szybciej niż oczekiwano

You might be interested in …

Konflikt na Wschodzie nie odpuszcza logistykom

Wojna w Ukrainie nadal mocno wpływa na decyzje firm przemysłowych i logistycznych w Europie, które są zaniepokojone przede wszystkim potencjalnymi problemami z transportem i rosnącymi cenami energii. Na takie utrudnienia wskazało odpowiednio: 72 i 63 […]