De Cos: inflacja w strefie euro może spaść szybciej niż oczekiwano

Pablo Hernandez de Cos, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że inflacja w Eurolandzie może wyhamować szybciej niż wcześniej zakładano. Zagrożeniem pozostaje jednak inflacja bazowa gdyż presja płacowa i napięty rynek pracy będą negatywnie przekładać się na czynniki inflacjogenne, informuje Reuters.

Pablo Hernandez de Cos

Pablo Hernandez de Cos

J.J. Guillen / EFE / Forum

Ostatnie dane o inflacji w strefie euro, również w odniesieniu do niektórych jej kluczowych elementów wyglądają zachęcająco, ale ogólna sytuacja wymaga jednak zachowania ostrożności – powiedział De Cos, który stoi również na czele Banku Hiszpanii.

Decydent przyznał, że są to jednak tylko wstępne wnioski oparte o dowody, które muszą znaleźć potwierdzenie. Są obszary, które wymagają starannego monitorowania, jak choćby wpływ ostatnich spadków cen energii na inflację bazową, rozwój sytuacji na rynku pracy i obszar wynagrodzeń.

Istotnym czynnikiem będą też prognozy związane z wpływem szerszego otwarcia Chin po odejściu od polityki „zero Covid”, jak tamtejsze ożywienie gospodarcze wpłynie na procesy inflacjogenne.

Wszystko to będzie musiało zostać ocenione w ramach pełnych prognoz w okresie poprzedzającym nasze marcowe spotkanie – powiedział De Cos.

Od lipca ubiegłego roku kluczowa stawka procentowa EBC wzrosła juz o 300 punktów bazowych. Tymczasem inflacja w styczniu br. wyhamowała prawdopodobnie do 8,5 proc. w ujęciu rocznym z poziomu 9,2 proc. odnotowanego w grudniu.

© ℗

Previous Article

Inflacja w Argentynie bliska progu 100 proc.

Next Article

KE: 10. pakiet sankcji przeciwko Rosji będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii

You might be interested in …

Morgan Stanley oczekuje zakończenia cyklu podwyżek stóp EBC w lipcu

Morgan Stanley, amerykański bank inwestycyjny prognozuje, że na zaplanowanym na lipiec posiedzeniu Europejski Bank Centralny zakończy obecny cykl podwyżek stóp procentowych, informuje Reuters. fot. Bloomberg Projekcja Morgan Stanley zakłada docelowy poziom benchmarkowej stawki depozytowej na 3,75 proc. […]

Mleczarnia u stóp Kilimandżaro wyszła z pandemii bez szwanku

W Polsce mawia się, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. W Afryce Wschodniej, zwłaszcza w Tanzanii, uważa się za niego… krowę. W rozwój mleczarstwa u stóp Kilimandżaro zaangażowała się Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia, która od czterech lat wspiera spółdzielnię mleczarską […]

PwC zatrudni kolejne 200 osób

PwC było jedną z pierwszych globalnych firm sektora nowoczesnych usług dla biznesu, która kilkanaście lat temu zdecydowała się na zlokalizowanie swojego centrum w stolicy Górnego Śląska. Dziś pracuje tu ponad 1,6 tys. osób, a wraz […]