Bortniczuk: niewykluczone, że Polska będzie się starać o organizację zimowych igrzysk olimpijskich 2034

Wojciech Wyszkowski

W bieżącym roku w Polsce odbędą się Igrzyska Europejskie, których gospodarzem będą Kraków i Małopolska.

“To największa multidyscyplinarna impreza w historii Polski i największa na świecie w 2023 roku. Jeśli okaże się sukcesem organizacyjnym, to będziemy intensyfikować nasze rozmowy ze Słowakami, aby wspólnie postarać się o to, żeby w Polsce odbyły się igrzyska olimpijskie” – zapowiedział Bortniczuk.

Igrzyska Europejskie odbędą się między 21 czerwca a 2 lipca.

Szef resortu odniósł się też do kwestii meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy z Albanią 27 marca. Spotkanie miało się odbyć na PGE Narodowym w Warszawie, ale ze względu na problemy konstrukcyjne obiektu może zostać przeniesione.

“W mojej ocenie, w świetle informacji, które posiadam, to jest bardzo mało prawdopodobne (aby mecz rozegrano na PGE Narodowym – PAP). Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Na dzisiaj ocena jest taka, że stadion jest raczej bezpieczny, ale specjaliści z Niemiec uznali, że dla pewności powinniśmy wykonać jeszcze trzy ekspertyzy, które potrwają kilka tygodni” – poinformował Bortniczuk.

Jego zdaniem na rozegraniu spotkania w Warszawie może zależeć Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej czy spółce PL.2012+, operatorowi stadionu. Zaznaczył jednak, że nie ma obowiązku organizacji tego wydarzenia na tym obiekcie.

“Na pewno nie jest to żaden priorytet i na pewno nie powinno być to wykorzystywane jako forma nacisku na specjalistów. Oni mają mieć tyle czasu, ile potrzebują, żeby wydać słuszną decyzję i być stuprocentowo pewnymi, że jest bezpiecznie” – zaznaczył.

Bortniczuk powtórzył też wyrażane wcześniej stanowisko ministrów sportu ok. 30 krajów, którzy opowiadają się za wykluczeniem Rosjan i Białorusinów z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu w związku z trwającą od prawie roku wojną w Ukrainie. W styczniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiedział, że będzie dążył do dopuszczenia sportowców z krajów-agresorów do tej imprezy, ale pod neutralną flagą.

Bortniczuk zaznaczył również, że jest jeszcze za wcześnie, aby grozić bojkotem igrzysk.

“Bojkot jest najsilniejszą z kart, jakie posiadamy w talii. Jest zawsze bolesny dla sportowców, którzy często przez całą swoją karierę mają jedną lub dwie szanse na to, żeby zawalczyć na igrzyskach olimpijskich o medal. Jeżeli podejmowanie takich decyzji będzie konieczne, to nie wyobrażam sobie, abyśmy podejmowali je bez konsultacji ze sportowcami. Jeszcze jest czas na to, aby nieco +miększymi+ narzędziami zmotywować MKOl do autorefleksji” – ocenił.

Zwierzchnik MSiT jest także przekonany, że ta neutralność nie zostałaby zachowana i sportowcy i tak przemyciliby flagi na swoich strojach. Dlatego na piątkowym spotkaniu online z przedstawicielami 35 krajów zaproponował utworzenie reprezentacji uchodźców, w której mogliby znaleźć się sportowcy sprzeciwiający się reżimom Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki.

“Jak rozumiem, tę neutralną reprezentację miałby zgłaszać Rosyjski Komitet Olimpijski. Wtedy ci, którzy sprzeciwiają się Putinowi i Łukaszence, nie mieliby możliwości wystartowania w igrzyskach olimpijskich. Jeżeli ktoś jakkolwiek skrytykował działania Putina w odniesieniu do wojny na Ukrainie, to nie będzie miał najmniejszych szans znaleźć się w takiej reprezentacji” – wyjaśnił Bortniczuk.

Inwazja Rosji, przy wsparciu Białorusi, na Ukrainę trwa od 24 lutego ubiegłego roku

Previous Article

KNF poleciła Pekao Bankowi Hipotecznemu opracowanie planu naprawy

Next Article

Subway potwierdza, że może być na sprzedaż

You might be interested in …

Zyski wynajmujących będą topnieć

Kwiecień był najsłabszym miesiącem 2023 r. pod względem zainteresowania ofertami mieszkań na wynajem – wynika z danych portalu Nieruchomosci-online.pl. – W porównaniu do marca liczba kontaktów nawiązanych z ogłoszeniodawcami za pośrednictwem naszego serwisu spadła o […]

Historyczny rekord ceny złota, srebro najdroższe od roku

fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg Zobacz także Zainteresowanie metalami szlachetnymi bywa przypisywane poszukiwaniu „bezpiecznej przystani” w czasach ujawniania się raz po raz kłopotów w amerykańskim systemie bankowym (w tym tygodniu upadek First Republic Bank (pod względem wielkości […]