Kombinat Konopny zebrał 4,5 mln zł w niecałe 3 godziny

Obserwowanie emisji akcji Kombinatu Konopnego na platformie crowdfundingowej Crowdway jest dość wyjątkowe. O ile nawet najbardziej popularnym spółkom na zdobycie od inwestorów kapitału potrzeba jednak nieco czasu, o tyle w tym przypadku przekroczenie pierwszego miliona złotych nastąpiło po 4 minutach, po 10 pula wzrosła już do 2,7 mln zł. Tylko w tym czasie na platformie przeprowadzono ponad 500 transakcji zakupu akcji Kombinatu Konopnego. Finalnie spółka pozyskała założone 4,5 mln zł w niecałe 3 godziny. Zainwestowało 1098 osób. Wycena pre-money firmy wyniosła blisko 85 mln zł.

Zobacz także

Kapitał na promocję:

Kapitał na promocję:

Maciej Kowalski, prezes Kombinatu Konopnego, zapowiedział, że spora część zebranego kapitału zostanie przeznaczona na działania reklamowe.

Materiały prasowe

Szybkiego tempa, w jakim spółka przeprowadziła emisję akcji na Crowdwayu, oraz wiary inwestorów w projekt może jej pozazdrościć wielu innych uczestników crowdfundingu, zwłaszcza obecnie. Ubiegły rok w crowdfundingu przyniósł wyraźne ochłodzenie. Kapitał, jaki zbierały spółki, był znacznie niższy niż w latach wcześniejszych.

– W crowdfundingu udziałowym wciąż najważniejsze są społeczność, model biznesowy i transparentna komunikacja. Warunki rynkowe sprawiały, że wielu emitentom było trudno zdobyć dodatkowy kapitał. Tymczasem Kombinat Konopny pozyskał dziś ponad tysiąc zapisów na akcje na łączną kwotę 4,5 mln zł i po raz kolejny zaktywizować społeczność inwestorów. To dowód na to, że choć gorsza sytuacja geopolityczna i ekonomiczna może znacząco spowolnić dynamikę kampanii crowdinvestingowych, to nadal rynek ECF ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Profesjonalizacja rynku i zwiększenie limitów finansowania zapowiadają rekordowe emisje w przyszłości. Dzisiejsza emisja trwała niecałe trzy godziny, co wciąż jest jednym z najlepszych wyników – komentuje Michał Stanek, wiceprezes Crowdwaya.

Kombinat Konopny natomiast do błyskawicznych akcji crowdfundingowych przyzwyczaił inwestorów już w poprzednich latach. W 2020 r. zebrał 4,2 mln zł w około 40 minut, rok później na zdobycie 4,5 mln zł potrzebował tylko 7 minut.

Opóźniony debiut giełdowy

Jakie możliwości wyjścia z inwestycji mają inwestorzy Kombinatu Konopnego? Na razie jest to kupno oraz sprzedaż akcji między samymi akcjonariuszami. Z powodu obecnej sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej w regionie spółka zdecydowała się na opóźnienie wejścia na NewConnect. Najnowszy plan zakłada złożenie wniosku o dopuszczenie do notowań na przełomie II i III kw. 2023 r.

Kombinat Konopny zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą produktów konopnych w dwóch kategoriach: zielarstwo i włókiennictwo. Obecnie podstawowym źródłem dochodów spółki jest zielarstwo, jednak 1,7 mln zł uzyskanych z emisji ma zostać przeznaczone na zwiększenie aktywności w obszarze włókienniczym. Na 2023 r. — jak wynika z danych prezentowanych przez spółkę — planuje zasiew konopi na 100 ha.

Dotarcie do konsumenta

Kolejne 1,7 mln zł zdobyte teraz od inwestorów spółka przeznaczy na marketing i działania reklamowe. Podkreśla, że promując produkty bazowała dotychczas na zasięgach organicznych. Z analiz firmy wynika, że po produkty z CBD regularnie sięga ponad 1,6 mln Polaków, a Kombinat Konopny dociera z przekazem marketingowym do kilkudziesięciu tysięcy.

W najbliższej przyszłości Kombinat Konopny skupi się także na rozbudowie portfolio produktowego w kategorii zielarskiej. Na ten cel przeznaczy 550 tys. zł. Drugie tyle pozwoli firmie na rozbudowę zakładu.

Z szacunków spółki wynika, że w 2022 r. przychody ze sprzedaży wyniosły niecałe 2,6 mln zł, a rok zakończył się stratą ponad 4,2 mln zł.

Previous Article

Kreatywność i oryginalność zyskują na wartości

Next Article

Ankieta BofA pokazuje, że inwestorzy nie spodziewają się długiego rajdu na giełdach

You might be interested in …

Sytuacja w Chinach i USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Po przedłużonym świątecznym weekendzie, notowania ropy naftowej rozpoczynają tydzień od zwyżki. Cena ropy Brent zbliżyła się do 85 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się dziś w okolicach 80 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów ropy naftowej, utrzymany zostaje tym […]