11:31 Czekamy na inflację z USA We wtorek rano trudno było o jednoznaczny kierunek dla dolara. I może być trudno o jakieś większe ruchy przed godz. 14:30, kiedy to zostaną opublikowane styczniowe dane o inflacji CPI z USA. czytaj więcej 11:31 Czekamy na inflację z USA We wtorek rano trudno było o jednoznaczny kierunek dla dolara. I może być trudno o jakieś większe ruchy przed godz. 14:30, kiedy to zostaną opublikowane styczniowe dane o inflacji CPI z USA. czytaj więcej

Co ciekawe nie brak opinii, że odczyt może być trudny do interpretacji ze względu na potencjalną rewizję koszyka inflacji i nie wykluczone, że odczyt wypadnie powyżej prognoz. To może powodować dzisiaj podwyższoną zmienność, gdyż teoretycznie pierwszą reakcją na wyższą inflację powinno być umocnienie dolara (automaty mają uproszczoną interpretację faktów).

Dzisiaj poza dolarem oczy będą zwrócone na jena. Na razie nie poznaliśmy jeszcze oficjalnych nominacji na szefa Banku Japonii i jego zastępców, ale ostatnie komentarze rządowych oficjeli raczej potwierdzają spore szanse prof. Ueda, którego nazwisko pojawiło się w miniony piątek. Tym samym samo potwierdzenie plotek może nie mieć aż tak dużego znaczenia dla notowań JPY, jak pierwsze komentarze nominata dotyczące perspektyw polityki monetarnej.

Na razie Ueda dostał od rynków łatkę “gołębia”, chociaż znacznie bardziej umiarkowanego, niż Kuroda, czy Amamiya. Para USDJPY po tym, jak wczoraj nie zdołała wybić oporu przy 132,89 powróciła dzisiaj rano w okolice 132,00, a sam jen jest dzisiaj najsilniejszą walutą G-10 w relacji do dolara.

Co ciekawe stało się tak mimo faktu, że opublikowane dane dotyczące PKB Japonii w IV kwartale wypadły słabo – zwyżka wyniosła zaledwie 0,2 proc. k/k, co wpłynęło na 0,6 proc. wzrostu w ujęciu zanualizowanym. Gorsze dane mogą rzutować na proces normalizacji polityki przez nowego szefa Banku Japonii.

Ciemne chmury zbierają się nad prezesem RBA, po tym jak ujawniono, że spotkał się na zamkniętej imprezie z przedstawicielami funduszy hedgingowych, gdzie miał wspomnieć o swoim dość “jastrzębim” podejściu – stopy w Australii mogą zrównać się z tymi w USA.

Politycy (i nie tylko) zarzucają mu brak transparentności w komunikacji z rynkami, gdyż jednocześnie Philip Lowe nie znalazł czasu na publiczny briefing. Te i inne pytania, będą przedmiotem jego okresowego wystąpienia w parlamencie, jakie jest zaplanowane na środę, 15 lutego.

Dzisiaj poza wspomnianym JPY lekkie umocnienie notują SEK, GBP i CHF. Z kolei pośród G-10 najsłabsze do dolara są NZD, CAD i NOK. Dolarowi nowozelandzkiemu zaszkodziła publikacja oczekiwań inflacyjnych konsumentów, które nieoczekiwanie spadły do 3,3 proc. z 3,6 proc. (predykcja dwuletnia). To może wpływać na oczekiwania wobec RBNZ.

Dzisiaj poza danymi o inflacji z USA, poznamy też odczyt PKB dla strefy euro za IV kwartał (godz. 11:00). Zaplanowane są też wystąpienia przedstawicieli Fed (Barkin, Logan, Harker, Williams).

EURUSD – PKB bez znaczenia, kluczowa inflacja

Dane o PKB za IV kwartał w strefie euro były zgodne z szacunkami (0,1 proc. k/k), co sprawia, że rynki czekają na inflację CPI z USA o godz. 14:30. Technicznie EURUSD powrócił dzisiaj w okolice oporu 1,0765, co może sugerować, że w kolejnych dniach wyjdziemy wyżej (powrót w rejony 1,09 lub nawet wyżej). To jednak będzie możliwe w sytuacji, kiedy dzisiejsze dane nie zostaną zinterpretowane, jako pro-dolarowe (chociaż w krótkim okresie takie mogą być, dając impuls intra-day do cofnięcia się w okolice 1,0715-20).

Wykres dzienny EURUSD

Previous Article

11:22 Prognozy dalszego wzrostu produkcji gazu z łupków w USA W ostatnich miesiącach notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych systematycznie kierowały się w dół. Cena tego surowca na początku stycznia spadła poniżej 4 USD za mln BTU, w drugiej połowie ubiegłego miesiąca zeszła poniżej 3 USD za mln BTU, a w ostatnich dniach porusza się w konsolidacji w okolicach 2,35-2,60 USD za mln BTU. czytaj więcej 11:22 Prognozy dalszego wzrostu produkcji gazu z łupków w USA W ostatnich miesiącach notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych systematycznie kierowały się w dół. Cena tego surowca na początku stycznia spadła poniżej 4 USD za mln BTU, w drugiej połowie ubiegłego miesiąca zeszła poni

Next Article

11:53 Sekretarz obrony USA Austin: Ukraina ma pilne zapotrzebowanie na większą pomoc wojskową Ukraina ma pilne zapotrzebowanie na większą pomoc wojskową – przekonywał we wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dodał też, że Ukraina udowodniła, że w końcu zwycięży. czytaj więcej 11:53 Sekretarz obrony USA Austin: Ukraina ma pilne zapotrzebowanie na większą pomoc wojskową Ukraina ma pilne zapotrzebowanie na większą pomoc wojskową – przekonywał we wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dodał też, że Ukraina udowodniła, że w końcu zwycięży. czytaj więcej

You might be interested in …

RPA: Stopa bezrobocia spadła czwarty kwartał z rzędu

Stopa bezrobocia w Republice Południowej Afryki spadła czwarty kwartał z rzędu w okresie październik-grudzień – podaje agencja Reuters. fot. Bloomberg Jak poinformowała we wtorek agencja statystyczna, bezrobocie w RPA spadło do 32,7 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2022 […]

Rynek już czeka na raport NFP

Opublikowane wczoraj minutki z ostatniego posiedzenia Fed nie wniosły wiele nowego, jeśli chodzi o oczekiwania związane z dalszą ścieżką stóp procentowych w USA, przez co nie miały istotnego przełożenia na rynek. Mogliśmy przeczytać w nich, że inflacja pozostaje zbyt wysoka i […]

To musisz wiedzieć dziś rano 16 II 2023

Oto 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem sesji na GPW. Informacje ze spółek, analizy i rekomendacje. Zobacz także 1. W styczniu Polacy wpłacili do funduszy inwestycyjnych 0,8 mld zł więcej niż wypłacili. Środki płyną głównie do funduszy obligacji, ale to się może […]