Wojsko USA korzysta ze sprzętu fitness Olympu. Giełdowa spółka liczy na kolejne zamówienia

Problemy jednej branży wywołują kłopoty innych. Zamknięte w okresie pandemii kluby fitness ograniczyły zakupy sprzętu, więc notowany od stycznia na NewConnect Olymp musiał przetrwać przejściowy spadek popytu. Liczył na odbicie w 2022 r., ale sprzedaż okazała się niższa od prognozowanej przed atakiem Rosji na Ukrainę, ponieważ zawirowania gospodarcze zamroziły częściowo inwestycje jego potencjalnych klientów.

Zobacz także

Sprzęt fitness Olymp dla armii USA

Olymp spodziewał się w ubiegłym roku zwiększenia przychodów z 2,08 do 4,15 mln zł. Skończyło się na 23-procentowym wzroście r/r — do 2,56 mln zł. Spółka liczyła też, że znajdzie się nad kreską, i to się udało. Wynik netto wyniósł 124 tys. zł w porównaniu z 595 tys. zł straty rok wcześniej przede wszystkim dzięki ostatniemu kwartałowi, który przyniósł 80 tys. zł zysku (249 tys. zł straty rok wcześniej).

Zysk operacyjny był w IV kw. i w całym roku na podobnym poziomie co wynik netto. Poprawie wyników sprzyjało ograniczenie kosztów dzięki odkupieniu za 1,3 mln zł wytwarzającego dla spółki zakładu i optymalizacji produkcji.

„Istotnym wydarzeniem czwartego kwartału była realizacja zamówienia na potrzeby armii amerykańskiej, stacjonującej przy wschodniej granicy Polski, o wartości 120 tys. zł. Wiemy, że w 2023 r. planowane jest powstanie kilku kolejnych wojskowych jednostek przy tej granicy z dużo większym potencjałem w zakresie zapotrzebowania na sprzęt fitness. Spodziewamy się więc następnych zamówień z tego tytułu” — mówi cytowana w komunikacie prasowym Sylwia Czepiżak, prezeska Olympu.

Przedstawiciele spółki mówili w styczniu PB, że skokowej poprawy sprzedaży i wyników spodziewają się dopiero w 2024 r. W tym zaczną się rozpędzać, bo z powodu branżowej sezonowości około 60 proc. przychodów Olymp osiąga w ostatnim kwartale (w 2021 r. IV kw. przyniósł 1,65 mln zł przychodów, a rok później 0,84 mln zł). Pomóc w tym ma m.in. powrót zamówień od samorządów i administracji państwowej, m.in. policji oraz wojska.

Współpraca zamiast konkurencji:

Współpraca zamiast konkurencji:

Olymp, którym kieruje Sylwia Czepiżak, rozpoczął 27 stycznia bezterminową współpracę z konkurentem Ekspertfitness.com. Firmy liczą, że wzajemna promocja, wspólne działania marketingowe i pomoc w sprzedaży sprzętu pomoże im uzyskać lepsze wyniki.

Nowi, ważni klienci

Kluczowym klientem spółki są jednak operatorzy klubów fitness, dlatego istotna dla niej jest umowa z rynkowym liderem Benefit Systems zawarta w czerwcu 2022 r. Olymp szacuje jej potencjał na zamówienia o wartości 1-2 mln USD rocznie.

Do zawarcia innej ważnej umowy doszło 8 lutego — Olymp dostarczy do nowych klubów sieci Best Gym (mającej dziewięć siłowni w średniej wielkości miastach) sprzęt o szacunkowej wartości 3 mln zł netto w ciągu 36 miesięcy. Umowa obejmuje wyposażenie czterech klubów rocznie, a wartość jednego zamówienia to około 250 tys. zł.

Previous Article

Polskie aktywa pod presję

Next Article

Droższa energia zdynamizowała inflację w Szwajcarii

You might be interested in …

Znany profesor na czele dostawcy Pegasusa

Nowym prezesem warszawskiej spółki Matic został profesor Politechniki Śląskiej, były zastępca dyrektora NCBR, spec od cyberbezpieczeństwa. O warszawskiej spółce Matic głośno było w styczniu ubiegłego roku, gdy wyszło na jaw, że jedno z najpotężniejszych narzędzi do […]

Najważniejsze, żeby samochód przyspieszał

Trzy doby non stop. To jego rekord dłubania przy samochodach. Zresztą sam złożył i rozłożył auta już setki razy. Jerzy Mazur, właściciel J.M.Mazur – salon Nissana i założyciel Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu, jako pierwszy Polak dojechał do mety […]