Śmieciowy rajd na giełdach

Ponoszący straty producenci oprogramowania, giełdy i wydobywcy kryptowalut, producenci aut elektrycznych oraz firmy mające cokolwiek wspólnego ze sztuczną inteligencją to podmioty, które obecnie na giełdach święcą triumfy. Warunki makroekonomiczne coraz bardziej sprzyjają podejmowaniu ryzyka, a spadkowa tendencja w rentowności amerykańskich obligacji skarbowych sugeruje, że strach przed inflacją również mija.

Zobacz także

Dowody szaleństwa

Przygotowany przez bank Goldman Sachs koszyk akcji spółek technologicznych, które nie notują zysków, podniósł się w tym roku o 27 proc. Lucid Motors, amerykański producent samochodów elektrycznych Air, których produkcja ruszyła w zeszłym roku i nadal jest mocno ograniczona, zaliczył 69-procentową zwyżkę kursu. To i tak nic przy powiązanych ze sztuczną inteligencją spółkach C3.ai oraz Soundhound AI, których wartość uległa podwojeniu. Na ruchu skorzystał też BuzzFeed, którego akcje po zapowiedzi chęci korzystania ze sztucznej inteligencji urosły o 169 proc.

Analiza Bank of America, mierząca skłonność inwestorów giełdowych do ryzyka wykazała, że w tym roku spółki, na których spadek notowań fundusze hedgingowe grają najchętniej, kolektywnie poradziły sobie zdecydowanie lepiej niż te, na których spadek instytucje grają najrzadziej. Ponadto kursy spółek technologicznych, których wyniki za IV kwartał 2022 r. były gorsze od oczekiwań, w pięć dni po publikacji rosły więcej niż indeks S&P500.

17proc.

11O tyle od początku roku podniósł się Nasdaq 100, indeks spółek technologicznych.

To nie to samo

Jim Smigiel, dyrektor inwestycyjny SEI Investments w liście do klientów nazwał trwający ruch “rajdem śmieci”, w którym największą popularnością cieszą się podmioty o najgorszej kondycji finansowej. Zjawisko nazwał wielką spekulacją i porównał je do szału na spółki memowe z 2021 r. Tym razem znajdujemy się w zupełnie innym momencie cyklu gospodarczego, a to może się zemścić na inwestorach.

Gdy w 2021 r. użytkownicy bloga WallStreetBets na stronie internetowej Reddit zmówili się na zakup walorów Gamestopu oraz AMC (który jest chętnie kupowany również teraz i zaliczył 50-procentową zwyżkę w 2023 r.) rynek korzystał z niskich stóp procentowych i ekspansywnej polityki fiskalnej podbijających wyceny spółek, które nie miały zysków i niemal całkowicie opierały rozwój na zaciąganiu długu.

Teraz rządzą zdeterminowane banki centralne, mimo że cykle podwyżek prawdopodobnie zmierzają ku końcowi, a gracze giełdowi coraz śmielej wyceniają rychłe obniżki. Rezerwa Federalna w lutym podniosła stopy o 25 pkt baz., mniej niż poprzednim razem, ale Jerome Powell, jej przewodniczący podkreślił, że spodziewa się kolejnych ruchów w górę, ponieważ walka z inflacją trwa. Jeśli bankier rzeczywiście dotrzyma słowa, sytuacja zadłużonych spółek technologicznych może być nieciekawa.

Paradoks mile widziany

Fundamenty największych przedstawicieli sektora nie wyglądają najlepiej. Wyniki Microsofta, Apple’a, Amazona i Alphabetu odczytane zostały przez analityków jako gorsze od oczekiwań. Według danych agencji Bloomberg spośród podmiotów, które opublikowały już raporty za ostatni kwartał ubiegłego roku, około połowa zawiodła oczekiwania pod względem wysokości przychodów.

Mimo to sektor wkrótce zyska kolejnego przedstawiciela w gronie spółek o rynkowej wartości przekraczającej 2 bln USD (pierwszym jest Apple). Mowa o Microsofcie, którego kurs zbliżył się do najwyższego poziomu od sierpnia 2022 r. Gdy we wtorek, 7 lutego, spółka poinformowała, że jej wyszukiwarka internetowa Bing zostanie wyposażona w rozwiązania rodem z chatu GPT-3, cena akcji wzrosła o ponad 4 proc.

OKIEM EKSPERTA

To jest na czasie

Filip Lubka

Zarządzający portfelem w Pekao TFI

Ostatnim gorącym tematem są spółki wykorzystujące najnowsze narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Jest to zapewne technologiczna rewolucja, która dopiero się rozpoczyna, a już wiadomo, że będzie miała wpływ na wiele stanowisk pracy. Informacje o zamiarze wykorzystania narzędzi opartych na AI AI mogą być pozytywne dla wielu spółek, ale oceniając długoterminowe perspektywy należy oddzielić szum informacyjny od faktycznych oszczędności wynikających z zastosowania tej technologii.

Previous Article

USA przygotowują Australię do wojny z Chinami

Next Article

12 spółek rozchwytywanych przez drobnych inwestorów

You might be interested in …

Polskie przedsiębiorstwa stawiają na etykę

W ubiegłym roku etyka miała oblicze pomocy migrantom i pracownikom w kraju i poza granicami, wyrównywania szans kobiet i mężczyzn, tolerancji, a także odpowiedzialności za środowisko naturalne. BYLIŚCIE Z NAMI: Podczas gali konkursu Etyczna Firma nagrodziliśmy 25 najlepszych. Ale przedstawicieli odpowiedzialnego […]

Ceny mieszkań ciążą coraz bardziej

Sprzedawcy mieszkań muszą uzbroić się w cierpliwość, np. na rynku wtórnym w Warszawie średni czas oczekiwania na kupującego wynosił w I kw. 2023 r. aż 159 dni – podaje Metrohouse. Dla porównania, rok wcześniej było […]