SEC znów podciął skrzydła bitcoinowi

Działania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) była głównym zagrożeniem dla inwestorów z rynku kryptowalut u jego szczytu w 2021 r. Wtedy zapowiedź jakichkolwiek nowych regulacji traktowana była negatywnie i powodowała spadek kursów, a największe obawy dotyczyły objęcia giełd kryptowalutowych nadzorem na wzór tradycyjnych giełd.

Zobacz także

Po spektakularnym upadku platformy FTX jesienią ubiegłego roku, co pociągnęło w przepaść kilka innych podmiotów i ogołociło z pieniędzy wielu klientów, kontrola organów państwowych stała się bardziej pożądana, a inwestorzy zaczęli ją postrzegać jako ostatnią deskę ratunku. SEC przestał więc być uznawany za wroga kryptowalut – aż do teraz. W ramach ugody z komisją giełda Kraken została zmuszona zrezygnować z usług stakingu w USA, które stanowiły istotną część jej biznesu. W dwa dni bitcoin stracił 6 proc. wartości.

Nowe zasady gry

W czwartek, 9 lutego, giełda kryptowalut Kraken poinformowała inwestorów, że w wyniku ugody z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, która oskarżyła ją o złamanie prawa, będzie musiała zapłacić 30 mln USD kary i zrezygnować z wszelkich produktów związanych ze stakingiem wirtualnych aktywów, oferowanych amerykańskim klientom.

Są to złe wieści nie tylko dla samego Krakena, ale wszystkich innych przedstawicieli branży. Coinbase, największy gracz, w ciągu jednego dnia stracił na wartości 14 proc. Mimo że przedstawiciele spółki publicznie przekonywali, że jej usługi związane ze stakingiem działają legalnie, inwestorów nie udało się uspokoić. Rynek ogarnęła panika, wielu uczestników obawia się wzmożonej kontroli prawnej większości instytucji.

– Najważniejszy zarzut regulatorów wobec Krakena, czyli świadczenie usługi stakingu w sposób, który nie zapewnia niemal żadnej ochrony inwestorom, jak najbardziej może dotyczyć innych podmiotów z rynku. Jeśli komisja utrzyma retorykę, że organizowanie stakingu może być traktowane jako niezarejestrowane oferowanie i sprzedaż papierów wartościowych, okaże się to poważnym ciosem także dla konkurencji spółki. Dla Coinbase’a staking jest dość lukratywną działalnością, w zależności od kursu kryptowaluty prowizje giełdy sięgają nawet 35 proc. – mówi Kamil Cisowski, dyrektor analiz i doradztwa inwestycyjnego w DI Xelion.

Czemu to ważne

Staking jest istotną częścią działalności instytucji kryptowalutowych i pozwala im zdywersyfikować przychody. Od strony technicznej jego działanie polega na tym, że inwestorzy przechowują przez jakiś czas kryptowaluty w sieci blockchain, co poprawia płynność jej działania. W zamian mogą spodziewać się nagród w postaci kolejnych kryptowalut – im większy depozyt, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania wygranej.

Z perspektywy finansowej produkty związane ze stakingiem przypominają obligacje lub depozyty. To właśnie zbliżona charakterystyka stakingu i tradycyjnych produktów inwestycyjnych, takich jak instrumenty dłużne spowodowała, że SEC uznała działalność Krakena za nielegalną.

– SEC argumentował swoje działanie tym, że stopy zwrotu ze stakingu w produkcie giełdy nie są odzwierciedlone w rzeczywistości, co daje możliwość tworzenia piramidy finansowej lub przekazywania środków klientów ze stakingu na bardziej ryzykowne inwestycje celem osiągnięcia zysku – mówi Daniel Kostecki, analityk rynków finansowych CMS Markets.

Orędownik zmian

Orędownik zmian

Gary Gensler, Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych od początku kadencji nawołuje do zmian regulacyjnych dla rynku kryptowalut. Pu upadku giełdy FTX jego rola jawi się inwestorom w nieco jaśniejszych barwach.

Fot. Andrew Harrer/Bloomberg

Nie ma się czego bać

Działania regulatorów to złe wieści przede wszystkim dla akcjonariuszy giełd, którym zależy na możliwie najwyższych zyskach. Brak ograniczeń regulacyjnych czynił staking stosunkowo atrakcyjnym źródłem przychodów, który wkrótce może stracić byt i być dostępny tylko na platformach Defi, na których procesy odbywają się bez pośredników.

– Staking w reżimie prawnym analogicznym do emisji długu traci wiele sensu, więc udziałowcy giełd kryptowalutowych z pewnością nie mają powodów do radości. Jeżeli chodzi o użytkowników, opinie zapewne też będą w większości negatywne, choć po zeszłorocznych bankructwach takiego kierunku regulacji należało się raczej spodziewać – mówi Kamil Cisowski.

Usługi związane ze stakingiem to tylko pierwszy przystanek regulatorów na drodze do całkowitej transformacji legislacyjnej branży kryptowalut. Następne w kolejne mogą być tokeny poszczególnych instytucji, które tak jak w przypadku FTX mogą nie być odpowiedni zabezpieczone. Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork poinformował już o śledztwie w sprawie Paxosa, emitenta trzeciego największego tokenu pod względem wartości, partnera biznesowego giełdy Binance. Inwestorzy z rynku kryptowalut nie powinni sobie tym jednak zaprzątać głowy

– Można powiedzieć, że działania SEC zmierzają do tego, aby giełdy zajęły się tym, do czego zostały stworzone, czyli wymianą walut fiat na kryptowaluty. Instytucje, aby zwiększyć zyski, zaczęły bowiem przekształcać się w instytucje parabankowe, co może być niebezpiecznym procesem. Wydaje się, że to nie powinno mieć dużych reperkusji dla rynku kryptowalut, a ostatnie spadki cen mogą być tylko krótkoterminową reakcją – dodaje Daniel Kostecki.

Previous Article

Zarzut zatrzymania, potrącenia a odsetki dla frankowiczów

Next Article

Sprint węgierskiej inflacji

You might be interested in …

Kurs dolara w górę na początku nowego roku, ale nastroje pozostają słabe

Kurs dolara umocnił się w poniedziałek, na razie oddalając się od ostatnich sześciomiesięcznych minimów w stosunku do koszyka głównych walut – podaje agencja Reutersa. NikolayFrolochkin/Pixabay Ostatnio notowania dolara osłabiły się, ponieważ rynki zakładają, że cykl zacieśniania polityki Rezerwy Federalnej w […]

Chiny sprowadzą rekordową ilość węgla w tym roku

Spadek cen węgla na świecie spowoduje, że Chiny importują jego rekordową ilość w tym roku, informuje Bloomberg. Branżowe stowarzyszenie prognozuje, że tegoroczny import węgla wyniesie w Chinach 360-380 mln ton. W 2022 roku wynosił 293 mln ton. Poprzedni […]