Kupujący zamierzają mocno oszczędzać, ale w przyszłość patrzą z umiarkowanym optymizmem.
Samopoczucie kupujących na początku tego roku jest lepsze niż w końcówce minionego. Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK, czyli wskaźnik przedstawiający nastroje w zakresie postaw konsumenckich, w ostatnim kwartale stale się zwiększa. Jego średni wynik w styczniu tego roku wyniósł -13,4, co oznacza wzrost o 3,8 p.p. w stosunku do grudniowego. Jest to jednocześnie najwyższy wskaźnik nastrojów konsumenckich od lipca 2022 r. Warto dodać, że średni wynik barometru w 2022 r. wyniósł -16.
Kupujący w styczniowym barometrze ocenili swoją obecną sytuację ekonomiczną jako gorszą niż w grudniu (-19,4 wobec -15,8 z grudnia 2022 r.). Na przyszłość patrzą jednak z umiarkowanym optymizmem. Jednocześnie prawie co piąty badany konsument prognozuje zdecydowany wzrost bezrobocia, a niemal co drugi jest zdania, że inflacja utrzyma dwucyfrową dynamikę, a ceny towarów i usług będą rosnąć w tempie przekraczającym 10 proc.
Ujemne nastroje konsumenckie dotyczą wszystkich grup wiekowych, jednak najwyższy wynik odnotowano w grupie od 23 do 29 lat (-2,3), z kolei najniższy – wśród 40-latków (-21,6).
Różnice między nastrojami kobiet i mężczyzn były mniejsze niż w poprzednich miesiącach, z minimalnie wyższym wynikiem wśród kobiet. Natomiast duża dysproporcja występuje w zestawieniu poszczególnych poziomów wykształcenia. Najlepsze wyniki GfK odnotowało wśród klientów z podstawowym (-8,1), a najgorsze u kupujących z wyższym wykształceniem (-19).
Odnotowano również wzrost wskaźnika nastrojów konsumenckich dla średniej unijnej do poziomu -22,2 wobec -24,4 z grudnia minionego roku, co oznacza, że niezadowolenie w Europie jest znacznie wyższe niż w Polsce.
© ℗