Poprawiają się nastroje konsumentów

Kupujący zamierzają mocno oszczędzać, ale w przyszłość patrzą z umiarkowanym optymizmem.

Samopoczucie kupujących na początku tego roku jest lepsze niż w końcówce minionego. Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK, czyli wskaźnik przedstawiający nastroje w zakresie postaw konsumenckich, w ostatnim kwartale stale się zwiększa. Jego średni wynik w styczniu tego roku wyniósł -13,4, co oznacza wzrost o 3,8 p.p. w stosunku do grudniowego. Jest to jednocześnie najwyższy wskaźnik nastrojów konsumenckich od lipca 2022 r. Warto dodać, że średni wynik barometru w 2022 r. wyniósł -16.

Kupujący w styczniowym barometrze ocenili swoją obecną sytuację ekonomiczną jako gorszą niż w grudniu (-19,4 wobec -15,8 z grudnia 2022 r.). Na przyszłość patrzą jednak z umiarkowanym optymizmem. Jednocześnie prawie co piąty badany konsument prognozuje zdecydowany wzrost bezrobocia, a niemal co drugi jest zdania, że inflacja utrzyma dwucyfrową dynamikę, a ceny towarów i usług będą rosnąć w tempie przekraczającym 10 proc.

Ujemne nastroje konsumenckie dotyczą wszystkich grup wiekowych, jednak najwyższy wynik odnotowano w grupie od 23 do 29 lat (-2,3), z kolei najniższy – wśród 40-latków (-21,6).

Różnice między nastrojami kobiet i mężczyzn były mniejsze niż w poprzednich miesiącach, z minimalnie wyższym wynikiem wśród kobiet. Natomiast duża dysproporcja występuje w zestawieniu poszczególnych poziomów wykształcenia. Najlepsze wyniki GfK odnotowało wśród klientów z podstawowym (-8,1), a najgorsze u kupujących z wyższym wykształceniem (-19).

Odnotowano również wzrost wskaźnika nastrojów konsumenckich dla średniej unijnej do poziomu -22,2 wobec -24,4 z grudnia minionego roku, co oznacza, że niezadowolenie w Europie jest znacznie wyższe niż w Polsce.

© ℗

Previous Article

Trójmiejskie biura rozchwytywane

Next Article

W kryzysie klient częściej sięga po marki własne

You might be interested in …

Adob wpadł w holenderskie ręce

Adob to jedno z tych przedsiębiorstw, jakie masowo powstawały w Polsce zaraz po zmianie ustroju i wprowadzeniu gospodarki rynkowej. Firmę założył w 1990 r. Adam Nawrocki, a następnie przez ponad 30 lat jej szefował. Przedsiębiorca […]

Spokojny tydzień

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie spadki głównych indeksów, ale dzisiejszy poranek upływa pod znakiem odbicia kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. W podobnym tonie rozpoczyna się sesja na Starym Kontynencie, gdzie niemiecki Dax podchodzi pod 15400 pkt. fot. […]

Kanada ogłasza ponad 70 nowych sankcji wobec Rosji

Nowe sankcje Kanady obejmą wojskowych i sektor zbrojeniowy oraz osoby i podmioty odpowiedzialne za naruszenia praw człowieka na Ukrainie – poinformował w piątek premier Kanady Justin Trudeau. fot. Bayne Stanley / Zuma Press / Forum „Kanada ogłasza ponad 70 nowych […]