Kurs Wojasa wystrzelił po wojskowej umowie. Po kontrakcie z NATO przyszło zamówienie od polskiej armii

Po dużym kontrakcie dla żołnierzy NATO giełdowa spółka obuwnicza zdobyła równie duże zamówienia dla polskiego wojska. Jej notowania wzniosły się wyjątkowo wysoko.

Wyceniany na GPW na ponad 80 mln zł Wojas, producent i sprzedawca obuwia, zyskał duże paliwo do wzrostu notowań podczas poniedziałkowej sesji. Wzrosły o mniej więcej jedną trzecią i przekroczyły 7 zł.

Duże umowy Wojasa dla Wojska

To efekt zawartej 10 lutego umowy (poinformował o niej już po piątkowej sesji) z 4 Regionalną Bazą Logistyczną na wykonanie i dostawę butów sportowych dla polskiego wojska. Wojas jest liderem konsorcjum, które zdobyło kontrakt, a wartość przypadającej na niego części wynosi 25,9 mln zł. Dostawy są planowane od maja do końca listopada tego roku.

Poprzednią równie dużą umową dla Wojasa była ta zawarta w listopadzie 2020 r. na wykonanie i dostawę butów bojowych dla Agencji Wsparcia i Zamówień NATO. Po jej ogłoszeniu jego notowania też wzrosły o mniej więcej jedną trzecią, podobnie jak w poniedziałek. Dostawy prawie 100 tys. par butów, wartych 6,4 mln USD, czyli ok. 24,4 mln zł, zakończyły się w czerwcu 2021 r.

Kurs wyjątkowo wysoko

Notowania spółki były równie wysoko ostatnim razem pod koniec 2015 r. Wyjątkiem jest kilkudniowy wystrzał w okolice 8 zł w pierwszych dniach marca 2021 r. Wówczas kurs mniej więcej się podwoił m.in. dlatego, że inwestorzy liczyli na wzrost popytu na obuwie militarne po ataku Rosji na Ukrainę, a nadzieję pokładali również w giełdowym Protektorze.

Za większość przychodów Wojasa odpowiada jednak działalność detaliczna, prowadzona m.in. w ok. 140 sklepach. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. przychody wzrosły ze 187,4 mln zł do 224,4 mln zł, a zysk operacyjny z niemal zera do 22 mln zł. Wynik netto spadł natomiast z 19,4 do 13,8 mln zł.

Sprzedaż w górę:

Sprzedaż w górę:

Skonsolidowane przychody Wojasa wzrosły od stycznia do listopada 2022 r. o 15,7 proc. do 298,1 mln zł, ale w samym listopadzie spadły o 11,9 proc. do 36,7 mln zł. Segment detaliczny przyniósł wzrost zarówno od stycznia do listopada – o 26,6 proc., do 211,6 mln zł – jak i w listopadzie, o 11,5 proc. do 27,4 mln zł.

Daniel Dmitriew / Forum

© ℗

Previous Article

MF: podatek liniowy lub ryczałt za 2022 r. można zmienić na skalę podatkową

Next Article

Asseco wygrało przetarg w GITD

You might be interested in …

Historyczny rekord brytyjskiego FTSE 100

Amerykański rynek akcji ostatecznie zinterpretował pozytywnie dla siebie wczorajsze wypowiedzi przewodniczącego FED i zakończył wtorkową sesję wzrostami (S&P 500 +1,29 proc., DJIA +0,78 proc., Nasdaq Composite +1,9 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś lekkie wzrosty głównych […]

Cena ropy spadła, jest najniższa w tym roku

Na rynku ropy wciąż dominuje pesymizm, pogłębiony przez ostatnie wydarzenia w sektorze bankowym. Inwestorzy obawiają się recesji i spadku popytu na surowiec. Phil Flynn, analityk Price Futures Group tłumaczył wtorkowy spadek cen ropy albo przewidywaniem przez rynek nadejścia […]