Droższa energia zdynamizowała inflację w Szwajcarii

Fot. Janosch Diggelmann/Unsplash

W oszacowaniu na styczeń 2023 r. inflacja cen konsumpcyjnych (CPI) w szwajcarskiej gospodarce mocno przyspieszyła osiągając poziom 3,3 proc. w ujęciu rocznym. To znacznie więcej niż zakładała mediana prognoz ekonomistów, wynosząca 3,1 proc. W grudniu CPI wynosiła natomiast 2,8 proc.

W porównaniu z grudniem inflacja wzrosła o 0,6 proc. przy konsensusie rynkowym na poziomie 0,5 proc. i spadku o 0,2 proc. poprzednio.

Co istotne, mocno zdynamizowała się również inflacja bazowa, która nie uwzględnia wrażliwych na mocne wahania cen żywności i energii. W styczniu wzrosła o 2,2 proc. po 2,0 proc. zwyżce miesiąc wcześniej i był to jej drugi z rzędu wyskok.

Jak do tej pory, w obecnym cyklu inflacja w Szwajcarii osiągnęła szczyt w sierpniu 2022 r. na pułapie 3,5 proc. i następnie spadała. Od grudnia ponownie zaczęła przybierać na sile oddalając się od celu Narodowego Banku Szwajcarii z przedziału 0 do 2 proc. W całym 2022 r. wyniosła średnio 2,8 proc.

W reakcji na silną presję inflacyjną SNB podwyższył już stopy procentowe o 175 punktów bazowych i jeszcze przed dzisiejszymi danym nie wykluczał dalszych podwyżek.

Bazowa dynamika inflacji jest „silniejsza niż to, co SNB jest gotów tolerować”, przyznał Thomas Jordan, szef szwajcarskiego banku centralnego, dodając, że kolejne zacieśnienie polityki pieniężnej możliwe jest już na marcowym posiedzeniu.

Previous Article

Wojsko USA korzysta ze sprzętu fitness Olympu. Giełdowa spółka liczy na kolejne zamówienia

Next Article

Pallad najtańszy od marca 2020

You might be interested in …

Na Wall Street maleją obawy i rośnie apetyt na ryzyko

Na amerykańskich rynkach osłabły obawy kryzysu bankowego, w czym udział miała wiadomość o przejęciu przez First Citizens BancShares depozytów i kredytów upadłego niedawno Silicon Valley Banku. Wsparciem były także doniesienia o możliwości zaoferowania przez władze […]

S&P 500 odbija, PKB na razie hamuje

W tzw. międzyczasie otrzymaliśmy wstępną porcję danych na temat amerykańskiego PKB w IV kwartale 2022. Wg ulubionej przez Amerykanów formy prezentacji, zannualizowana kwartalna zmiana PKB wyniosła +2,9 proc. Dla osób przyzwyczajonych raczej do porównań rok […]

Najciekawsze zdjęcia tygodnia 10/2023

opublikowano: wczoraj, 10-03-2023, 17:05 Posłuchaj Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych zdjęć minionego tygodnia, które wybrał szef działu foto Grzegorz Kawecki. 14 Zobacz galerię LUISA GONZALEZ / Reuters / Forum © ℗