Centeno: szczyt stóp EBC coraz bliżej

Mario Centeno, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że szczyt stóp procentowych w strefie euro jest bliżej niż dalej, a jego wysokość określać mogą nowe prognozy gospodarcze, które zostaną opublikowane w marcu.

Mario Centeno

Mario Centeno

Jason Alden/Bloomberg

Kierujący również pracami Banku Portugalii decydent podkreślił, że do takiego stanowiska skłania go szybsze niż oczekiwano tempo spadku inflacji oraz postępujące spowolnienie gospodarcze, które powinno przybrać postać miękkiego lądowania w przypadku większości unijnych gospodarek.

Przyszłe dane, w tym dotyczące perspektyw inflacyjnych oraz wzrostu PKB będą „bardzo ważne” dla określenia ścieżki polityki pieniężnej, a szczególnie w kontekście szczytowego poziomu kosztów kredytu. Nowe prognozy powiedzą nam dokładnie, na jakim etapie tego procesu się znajdujemy – powiedział Centeno.

Rynek oczekuje, a także skłania się ku temu wielu członków EBC, instytucja w marcu podniesie stopy o 50 punktów bazowych. Jednym z czynników, które najmocniej niepokoją decydentów jest kwestia wzrostu płac, z która to presja jak dotąd nie słabnie.

EBC podniósł w lutym stopę depozytową o pół punktu procentowego do 2,5 proc. Tymczasem inflacja pozostaje na poziomie niemal pięciokrotnie wyższym niż docelowy pułap EBC w okolicach 2 proc. Komisja Europejska prognozuje, że wzrost cen utrzyma się na poziomie 2,5 proc. w 2024 r. i również rok później jeszcze nieznacznie będzie przewyższał cel banku.

© ℗

Previous Article

WIG20 szybko opadł z sił [MAPA RYNKU]

Next Article

Goldman Sachs: do 2035 r. blisko co drugi sprzedawany nowy samochód będzie elektryczny

You might be interested in …

Castorama planuje ofensywę w małych sklepach

Na rynku handlu spożywczego już od lat hipermarkety są w defensywie, a udziały szybko zyskują dyskonty i mniejsze formaty handlowe. W handlu artykułami budowlanymi i remontowymi międzynarodowe sieci otwierały duże sklepy, ale też zaczynają modyfikować […]

Amazon oferuje subskrypcję medyczną w USA za 5 USD

Amazon rozwija usługi medyczne w USA. Gigant e-commerce ogłosił pakiet dla amerykańskich użytkowników Prime za 5 USD miesięcznie. W jego ramach mają dostęp do wielu leków i możliwość ich dostawy do domu – przekazał Reuters. fot. Bloomberg Program RxPass Amazona oferuje […]

Twoja mapa drogowa do chmury

Jak przejść od tradycyjnych rozwiązań stacjonarnych do nowoczesnych systemów chmurowych? Ten proces wymaga zmian w całej firmie, na różnych płaszczyznach. To pierwszy warunek sukcesu. Drugim jest wsparcie przedsięwzięcia przez najwyższą kadrę zarządzającą i przygotowanie ludzi: […]