Ministerstwo sportu konsultuje możliwości organizacji w 2034 r. w Tatrach zimowej olimpiady

Ministerstwo Sportu i Turystyki jest jedną ze stron konsultacji ze środowiskami sportowymi Polski i Słowacji, które miałyby wspólnie ubiegać się o prawo do zorganizowania w 2034 r. zimowych igrzysk olimpijskich – dowiedziała się PAP w resorcie sportu.

Wojciech Wyszkowski

Miastem gospodarzem i główną areną zawodów w Polsce miałoby być Zakopane.

„Zakopane ma największe predyspozycje, aby być głównym organizatorem po stronie polskiej ze względu choćby na fakt, że funkcjonuje tu Centralny Ośrodek Sportu, który jest jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków sportu w Europie. W jego skład wchodzi choćby kompleks skoczni narciarskich, stadiony i budowany właśnie kryty tor lodowy” – powiedział PAP wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Przyznał, że jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową, to oczywiście brakuje jeszcze wielu obiektów do zorganizowania igrzysk, ale inne ośrodki sportowe z południa Polski mają takie możliwości. Obiekty, np. stoki narciarskie w Tatrach Wysokich i Niżnych, ma Słowacja.

Wiceminister sportu ocenił, że koszty zorganizowania zimowej olimpiady są nawet ośmiokrotnie niższe niż organizacja letnich igrzysk.

„Pod względem infrastruktury pozasportowej kluczowy w ocenie możliwości organizacji będzie na pewno system komunikacyjny. Areny sportowe muszą być dobrze skomunikowane z najbliższymi lotniskami. Nowa, dwupasmowa zakopianka jest już niemal gotowa. Powstaje dwupasmówka do Nowego Targu i będzie gotowa w przyszłym roku, a warianty rozbudowy końcowego odcinka do Zakopanego są analizowane” – podkreślił wiceminister sportu.

Zakopane bez powodzenia starało się o organizację zimowych igrzysk w 2006 r. Kolejny polsko-słowacki projekt organizacji olimpiady w 2022 r., w którym Kraków miał być miastem gospodarzem, również się nie powiódł.

© ℗

Previous Article

Hiszpania: w niedostatku żyją 4 mln osób

Next Article

Historyczny sukces Piotra Żyły i Dawida Kubackiego w Lake Placid. Polacy zaskoczyli w duetach

You might be interested in …

Obawy dotyczące koronawirusa ponownie wracają na tapet

Rynek obawiają się, że zniesienie ograniczeń może doprowadzić do kolejnej fali zachorowań na całym świecie.W związku ze wzrostem liczby odnotowanych przypadków zakażeń wirusem, niektóre kraje zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń dotyczących pasażerów przybywających z Chin. […]

Inwestorzy z Wall Street stawiają na spadek inflacji

Sądząc z wyraźnego wzrostu w środę cen na amerykańskich rynkach akcji, inwestorzy są przekonani, że czwartkowy raport o inflacji w USA w grudniu pokaże jej dalszy spadek i będzie skłaniał Fed do łagodniejszej polityki monetarnej. […]

Cena miedzi w dół na skutek rynkowej awersji do ryzyka.

Notowania miedzi dzisiaj kierują się w dół, po wcześniejszych kilku wzrostowych sesjach. Obecnie cena miedzi w USA porusza się w okolicach 4,16-4,17 USD za funt. Powrót presji na ceny miedzi wynika przede wszystkim z nastawienia risk-off, które na nowo zdominowało rynki finansowe. Wzrost […]