Hiszpania: w niedostatku żyją 4 mln osób

Średnio osoby otrzymujące zapomogę w Hiszpanii pobierały w 2021 r. blisko 173 euro w ciągu roku, wynika z przedstawionego w piątek badania, w którym przypomniano, że poziom ubóstwa dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosił 9,5 tys. euro rocznie.

Stowarzyszenie odnotowało dużą rozbieżność w wypłatach dla ubogich w kraju, co jak zaznaczyło jest efektem w różnicach w polityce społecznej prowadzonej przez poszczególne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii. Najbardziej hojne, jak wskazano, są władze Murcji, gdzie średnio osoba pobierająca zapomogę mogła w 2021 r. liczyć na ponad 3,6 tys. euro rocznie. Najmniej środków wypłacały wspólnoty autonomiczne Madrytu oraz Andaluzji; odpowiednio 87 i 75,5 euro.

Wśród 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii największy odsetek osób w skrajnym ubóstwie zanotowano na Wyspach Kanaryjskich – 341 tys., co stanowi ponad 15,1 proc. populacji tego archipelagu. Komentatorzy przypominają, że w ostatnich latach region ten jest głównym kierunkiem napływu imigrantów przybywających nielegalnie z Afryki.

Hiszpańskie organizacje społeczne alarmują, że wraz z inflacją nasila się ubóstwo w całym kraju, do czego przyczyniła się wojna na Ukrainie oraz kryzys energetyczny.

W styczniu br. organizacja konsumentów OCU zaprezentowała raport, według którego wskutek kryzysu od czerwca 2022 r. liczba gospodarstw domowych doświadczających trudności finansowych wzrosła w Hiszpanii z 23 proc. do 35 proc.

Autorzy badania zaznaczyli, że ponad jedna trzecia mieszkańców Hiszpanii znajduje się w trudnej lub bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Wśród głównych problemów wpływających na niedostatki materialne Hiszpanów jest najwyższy w UE poziom bezrobocia. Według styczniowych szacunków Eurostatu wynosi on 12,4 proc. Szczególnie trudna sytuacja występuje wśród osób do 25. roku życia; co trzecia z nich jest bezrobotna.

Previous Article

09:10 55 minut temu PKO BP: w IV kwartale 2022 r. tempo wzrostu PKB spadło do 2,2 proc. Prognozujemy, że w IV kwartale 2022 r. PKB spadło do 2,2 proc. – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska. Najgorszy pod względem aktywności gospodarczej będzie początek roku, pewna odbudowa będzie możliwa pod koniec 2023 r. – oceniła. Dodała, że w styczniu inflacja podskoczyła do 18,7 proc. czytaj więcej 09:10 55 minut temu PKO BP: w IV kwartale 2022 r. tempo wzrostu PKB spadło do 2,2 proc. Prognozujemy, że w IV kwartale 2022 r. PKB spadło do 2,2 proc. – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska. Najgorszy pod względem aktywności gospodarczej będzie początek roku, pewna odbudowa będzie

Next Article

Ministerstwo sportu konsultuje możliwości organizacji w 2034 r. w Tatrach zimowej olimpiady

You might be interested in …

Briefing rynków światowych

Briefing rynkowy: waluty, indeksy, obligacje, surowce. Prezentujemy zwięzłe podsumowanie zmian cen aktywów finansowych na świecie. W ostatnim tygodniu kluczowym zjawiskiem było odbicie notowań dolara. Nie przełożyło się to jednak na osłabienie nastrojów na rynkach, ceny […]