Francja: prawie milion osób demonstruje przeciwko reformie emerytalnej

YVES HERMAN / Reuters / Forum

Po trzech ogólnokrajowych strajkach trwających od początku roku, związki zawodowe mają nadzieję dorównać w sobotę masowej frekwencji z 19 stycznia, kiedy to ponad milion ludzi protestowało w większości francuskich miast.

„Jeśli nie są w stanie słuchać, co dzieje się na ulicach i nie są w stanie zrozumieć, co dzieje się z ludźmi, cóż, nie powinni się dziwić, że w pewnym momencie to wybuchnie” powiedziała agencji Reutera w Paryżu pielęgniarka Delphine Maisonneuve.

Prezydent Emmanuel Macron twierdzi, że reforma jest „niezbędna” dla zapewnienia rentowności systemu emerytalnego.

Rząd argumentuje, że Francuzi spędzają najwięcej lat na emeryturze spośród krajów OECD, a badania opinii publicznej pokazują, że znacząca większość ludzi niechętnie chce z tego rezygnować.

Według szacunków ministerstwa pracy podniesienie wieku emerytalnego o dwa lata i wydłużenie okresu wpłat przyniosłoby dodatkowe 17,7 mld euro rocznych składek emerytalnych, co pozwoliłoby systemowi wyjść na zero do 2027 r.

Związki twierdzą, że są na to inne sposoby, takie jak opodatkowanie najbogatszych lub zmuszenie pracodawców lub zamożnych emerytów do płacenia wyższych składek emerytalnych.

Związki liczyły na ogromną frekwencję podczas pierwszych weekendowych protestów od początku ruchu i przyciągnięcie ludzi ze wszystkich grup wiekowych i środowisk, aby pokazać rządowi, że gniew wobec reformy jest głęboki.

Wstępne szacunki organizatorów wskazują, że liczba protestujących w Paryżu wzrosła o około 20 proc. od ostatniego wtorkowego protestu, donosi gazeta Le Figaro.

Pokojowe protesty w Paryżu zostały częściowo zakłócone przez drobne starcia. Podpalono samochód i kilka koszy na śmieci, a siły policyjne użyły gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, próbując rozproszyć niektóre z bardziej radykalnych grup, informuje w sobotę policja.

Previous Article

Doradca prezydenta Ukrainy: tylko 9 proc. światowych firm odeszło z Rosji

Next Article

Nowy trend na sklepowych półkach. Klienci są wściekli. Awantura o Ptasie Mleczko

You might be interested in …

Minister rolnictwa Ukrainy: mamy plan B dotyczący eksportu zboża

fot. Paul Frangipane/Bloomberg Solski podkreślił, że Rosja już zablokowała transport z ukraińskiego portu Piwdennyj nad Morzem Czarnym, pomimo istnienia umowy, i pozwala tylko jednemu statkowi dziennie eksportować ukraińską żywność. Reuters przypomina stanowisko Rosji, która zapowiedziała, […]

GPW: gorące spółki na sesji 9 II 2023

Notowania Brand24 rosną przy podwyższonych obrotach po komunikacie o zmniejszeniu przez Piotra Wierzejewskiego udziału w akcjonariacie spółki z 10,28 do 9,75 proc. Taki sam pakiet akcji w pakietówkach sprzedał prezes Michał Sadowski, wskutek czego jego […]

Walutowiec z południa

Renault mocno rozpycha się w segmencie C. Po bardzo udanym w pełni elektrycznym modelu Mégane e-tech wprowadza SUV-a. Tym razem dla tych, którzy na elektromobilność nie są jeszcze gotowi. Jeden silnik, dwa warianty: Na razie nowość od Renault dostępna jest […]