Doradca prezydenta Ukrainy: tylko 9 proc. światowych firm odeszło z Rosji

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak ocenił w sobotę, że w trakcie trwającej blisko rok agresji rosyjskiej na Ukrainę wycofało się z Rosji dziewięć procent firm światowych, a niektóre banki zachodnie odniosły w Rosji w tym czasie duże zyski.

“Prawie rok wojny i tylko 9 proc. z blisko półtora tysiąca światowych firm opuściło rynek Federacji Rosyjskiej. Wśród firm zachodnich, które nadal pracują w Rosji najwięcej jest niemieckich (19,5 proc.), 12,4 proc. to firmy amerykańskie, a 7 proc. – japońskie” – napisał Podolak na Twitterze.

“Niektóre banki zachodnie w ciągu roku wojny na pełną skalę odniosły nadwyżki w Rosji. Raiffeisen zwiększył dochody w Rosji o 313 procent” – napisał Podolak. Ocenił, że za sprawą podatku zapłaconego w Rosji bank ten oddał państwu rosyjskiemu kwotę 94,8 mln euro.

Zdaniem doradcy Zełenskiego “to jest podatek na wojnę, na zabijanie Ukraińców”. Podolak argumentował, że “działając w FR, firmy międzynarodowe płacą podatki do budżetu rosyjskiego, które są wykorzystywane dla produkcji (rosyjskiego) kompleksu przemysłowo-obronnego”.

Ponadto – według niego – firmy działające w Rosji wspierają działania na rzecz mobilizacji na wojnę. “Zgodnie z nowymi rosyjskimi przepisami korporacje działające w Rosji są zmuszone wspierać wezwania pracowników do armii i finansować ich wyposażenie wojskowe” – oświadczył Podolak.

Ocenił, że pozostanie w Rosji w trakcie obecnej wojny jest “świadomym stanowiskiem”, a “pasywna bezczynność również jest zbrodnią”.

© ℗

Previous Article

Włochy: Zakaz rozrzucania konfetti z plastiku w Wenecji

Next Article

Francja: prawie milion osób demonstruje przeciwko reformie emerytalnej

You might be interested in …

Horus Energia zaprasza fundusze

W 2014 r. pisaliśmy w PB o tym, jak Jan Koblak, twórca Horusa Energia, przygotował sukcesję w założonej przez siebie firmie. Dziś Horus Energia, czyli producent zespołów prądotwórczych, głównie gazowych, z podwarszawskiego Sulejówka dojrzał do […]

W hipotekach wiosny prędko nie będzie

Na rynku kredytów mieszkaniowych od wielu miesięcy trwa zła passa. Nie inaczej było w lutym. Banki i SKOK- i udzieliły tylko 6 778 kredytów (o ponad 55 proc. mniej r/r), a ich wartość wyniosła 2,248 […]