10-02-2023, 17:20 Od marca Rosja zmniejszy wydobycie ropy o 5 proc. Od marca Rosja będzie wydobywała dziennie o 500 tys. baryłek ropy mniej – poinformował wicepremier Aleksander Nowak. Pół miliona baryłek ropy to około 5 procent dziennej produkcji. czytaj więcej 10-02-2023, 17:20 Od marca Rosja zmniejszy wydobycie ropy o 5 proc. Od marca Rosja będzie wydobywała dziennie o 500 tys. baryłek ropy mniej – poinformował wicepremier Aleksander Nowak. Pół miliona baryłek ropy to około 5 procent dziennej produkcji. czytaj więcej

Od marca Rosja będzie wydobywała dziennie o 500 tys. baryłek ropy mniej – poinformował wicepremier Aleksander Nowak. Pół miliona baryłek ropy to około 5 procent dziennej produkcji.

Moskwa, Rosja

Moskwa, Rosja

Fot. Michael Parulava/Unsplash

“Nie będziemy sprzedawać ropy tym, którzy bezpośrednio lub pośrednio przestrzegają zasad pułapu cenowego” – powiedział w oświadczeniu cytowanym przez telewizję CNN rosyjski wicepremier. “W związku z tym Rosja dobrowolnie zmniejszy w marcu produkcję o 500 tys. baryłek dziennie. Przyczyni się to do przywrócenia (poprawnych relacji) rynkowych”.

W grudniu kraje G7 i Unia Europejska uzgodniły, że pułap cenowy, którego zachodnie firmy nie mogą przekraczać, handlując rosyjską ropą na innych rynkach, wyniesie 60 dolarów za baryłkę. Wcześniej kraje UE zakazały również importu rosyjskiego oleju napędowego i ropy rafinowanej.

Zdaniem ekspertów Moskwa najprawdopodobniej nie znalazła chętnych na odbiór większej ilości surowca w krótkim terminie, ponieważ grono odbiorców rosyjskiej ropy obecnie jest ograniczone.

Agencja Reutera podaje, że Rosja podjęła decyzję o redukcji wydobycia bez konsultacji z OPEC+, grupą krajów produkujących ropę. W październiku OPEC+ ustalił, że należące doń państwa zmniejszą produkcję o dwa miliony baryłek dziennie – i od tego czasu nie zmienił decyzji.

CNN zwraca uwagę, że decyzja Rosji zapadła w czasie, kiedy Chiny otwierają gospodarkę, a specjaliści oczekują w związku z tym globalnego wzrostu popytu na ropę. W ubiegłym miesiącu Międzynarodowa Agencja Energetyczna oceniała, że zapotrzebowanie na surowiec wzrośnie do 1,9 miliona baryłek dziennie.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

PKO BP: w IV kwartale 2022 r. tempo wzrostu PKB spadło do 2,2 proc.

Next Article

09:10 55 minut temu PKO BP: w IV kwartale 2022 r. tempo wzrostu PKB spadło do 2,2 proc. Prognozujemy, że w IV kwartale 2022 r. PKB spadło do 2,2 proc. – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska. Najgorszy pod względem aktywności gospodarczej będzie początek roku, pewna odbudowa będzie możliwa pod koniec 2023 r. – oceniła. Dodała, że w styczniu inflacja podskoczyła do 18,7 proc. czytaj więcej 09:10 55 minut temu PKO BP: w IV kwartale 2022 r. tempo wzrostu PKB spadło do 2,2 proc. Prognozujemy, że w IV kwartale 2022 r. PKB spadło do 2,2 proc. – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska. Najgorszy pod względem aktywności gospodarczej będzie początek roku, pewna odbudowa będzie

You might be interested in …

Irlandczycy przejmuję polską spółkę

Należący do Irlandczyków globalny koncern Zeus przejmuje Polpack z Warszawy, donosi Irish Times. Kwoty transakcji nie ujawniono. Polpack działa od 1992 roku i zajmuje się produkcją i dystrybucją materiałów i urządzeń do pakowania. Ma 8 oddziałów w […]

Pytania o wzrost gospodarczy w USA

Fot. Paul Weaver/Unsplash Wczoraj po południu amerykańska waluta była słaba w momencie, kiedy indeksy na Wall Street zaliczyły gorsze otwarcie i pojawiły się obawy, co do zaistnienia większej korekty. Później spadki na giełdach zostały wymazane, […]