Rekordowy deficyt w handlu Wlk. Brytanii z UE

Wymiana handlowa Wielkiej Brytanii z Unią Europejską ustanowiła nowy rekord. Jednak niechlubny z punktu widzenia Brytyjczyków, informuje Bloomberg.

Jason Alden/Bloomberg

W ostatnim kwartale 2022 r. deficyt Wielkiej Brytanii w handlu z Unią Europejską osiągnął rekordowy pułap 32,9 mld GBP (39,9 mld USD). To najwyższa wartość od 1997 r. kiedy rozpoczęto archiwizowanie porównywalnych danych.

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS), import z UE, z wyłączeniem metali szlachetnym również wzrósł do nowego maksimum na poziomie 82 mld GBP. Tymczasem eksport zamknął się kwotą jedynie 49,2 mld GBP.

W samym grudniu import towarów zwiększył się o 2,9 proc. zaś eksport zniżkował o 2,3 proc. Łączny import osiągnął poziom 28,5 mld GBP, rosnąc o 3,8 proc. i wspinając się na nowy szczyt.

Jak podkreślił ONS, wartość ta była jednak o 1,3 mld GBP wyższa niż import z reszty świata, pomimo wprowadzenia pełnych kontroli celnych między UE a Wielką Brytanią w styczniu 2022 r.

© ℗

Previous Article

Na GPW zrobiło się czerwono [MAPA RYNKU]

Next Article

BoA: z funduszy akcji odpłynęło 7,4 mld USD

You might be interested in …

Biurowce przebiły magazyny

Ponad 5,8 mld EUR wydali inwestorzy na polskie nieruchomości komercyjne w 2022 r. – wynika z najnowszego raportu firmy Avison Young. To podobna kwota do wydanej rok wcześniej. O blisko jedną trzecią mniej było natomiast […]

Akcje Apple silnie w górę po najlepszym wyniku w historii

Akcje Apple wzrosły na początku handlu w USA po odnotowaniu odbicia w sprzedaży iPhone’ów w ostatnim kwartale. Pomogło to najcenniejszej firmie na świecie osiągnąć rekordowe szacunki zysków i przetrwać ogólnoświatowy kryzys, który dotknął wiele jej produktów – podaje agencja Bloomberg. fot. Bloomberg Zobacz […]

Pomorze Zachodnie wabi logistyką

Na koniec maja 2023 r. na Pomorzu Zachodnim działały 1472 spółki z udziałem kapitału zagranicznego z Niemiec, Danii, Finlandii, Norwegii oraz Szwecji – podaje w najnowszym raporcie firma doradcza Cushman&Wakefield, powołując się na dane Centralnego […]