Jak zwiększyć atrakcyjność oferty pracy

Pracodawcy, chcąc pozyskać wykwalifikowanych pracowników, muszą uatrakcyjnić nie tylko swoją ofertę, ale także sposób jej przedstawienia, aby wyróżnić się wśród wielu innych ogłoszeń. Z badania firmy Grant Thornton wynika, że liczba ofert pracy w Polsce stale rośnie. W grudniu minionego roku rekrutujący opublikowali 250 tys. nowych ogłoszeń, co stanowiło wzrost o 5 proc. w porównaniu do grudnia 2021 r. Firmy szukające talentów stoją przed wyzwaniem, jakim jest zainteresowanie przyszłego pracownika swoją ofertą. W jaki sposób można ją ulepszyć? O czym warto pamiętać? Poniżej przedstawiamy kilka porad.

Korzyści dla kandydata

Na rynku pracy mogą spotkać się przedstawiciele głównie czterech pokoleń: baby boomers oraz generacji X, Y i Z. Każde z nich ma swoje wartości i inne oczekiwania od potencjalnego pracodawcy. W przypadku niektórych będzie to chęć otrzymania stałego zatrudnienia, innym razem elastycznych godzin pracy. Jednak główną wartością, jakiej poszukują pracownicy, jest rozwój i możliwość nabywania nowych kompetencji. Jak wynika z badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez firmę Hays, 90 proc. pracowników wyraża gotowość i chęć zdobywania nowych umiejętności, zarówno typowo biznesowych, jak i miękkich. Warto zwrócić na to uwagę w ogłoszeniu.

Oferty pracy wydają się atrakcyjniejsze, gdy zatrudnienie daje coś więcej niż tylko standardowe wynagrodzenie. W niedawnym raporcie firmy Tutore Poland „W jakie benefity inwestują największe firmy w Polsce” czytamy, że najczęstsze oferowane przez firmy świadczenia pozapłacowe to: prywatna opieka medyczna (70 proc.), karty sportowe (61 proc.) i szkolenia zawodowe oraz językowe (56 proc.). Z badania wynika, że firmy wciąż nie doceniają szkoleń językowych jako benefitu. 44 proc. kandydatów pyta o taką możliwość już na etapie rozmów kwalifikacyjnych, a ponad połowa w późniejszych etapach pracy.

– Z badań wynika, że 57 proc. pracodawców dostrzega korelację pomiędzy znajomością języków wśród pracowników a wynikami osiąganymi przez firmę. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór kursów, które odbywają się poprzez platformy online. Pozwala to zredukować koszty nawet o 90 proc. – komentuje Anna Szczęsna, dyrektor HR w firmie Tutore Poland.

Coraz częściej jako oferowany i pożądany benefit pozapłacowy występują konsultacje psychologiczne bądź zajęcia relaksacyjne.

Ważne są detale

Ogłoszenie o prace powinno być szczegółowe, czytelne i dobrze skonstruowane. Jest to element dobrego employer-brandingu, który wpływa na wizerunek i postrzeganie pracodawcy jako rzetelnego i godnego zaufania. Kandydat, który na etapie czytania ogłoszenia spotka zbyt wiele niewiadomych, często się zniechęca. Poszukujący pracy szukają odpowiedzi. Dlatego przy ofercie wskazane jest określenie wymagań na danym stanowisku, zakresu obowiązków, oferowanych benefitów, a najlepiej także prawdopodobnego wynagrodzenia, chociażby w formie widełek.

Oferty warto dodawać w wielu miejscach – branżowe platformy to tylko jedna z możliwości. Zamieszczenie ogłoszenia na oficjalnym profilu firmy w mediach społecznościowych pozwoli na zwiększenie zasięgów i na pozyskanie pracowników zaznajomionych z jej działalnością.

Inna niż wszystkie

Siła tkwi w kreatywności. Obecnie można spotkać się z ogłoszeniami o pracę w formie teledysków czy krótkich multimedialnych klipów. Jest to odpowiedź na potrzeby młodego pokolenia zatrudnionych, czyli generacji Z, która swoją uwagę w internecie kieruje głównie na formy wizualne. Taki sposób ogłoszenia buduje obraz nieszablonowego i kreatywnego przedsiębiorcy, u którego praca może być ciekawa.

Previous Article

Jak wdrożyć nowe zasady pracy zdalnej

Next Article

Kiedy opłaca się przejść na skalę podatkową

You might be interested in …

Awaria systemu e-faktur już niegroźna dla firm

Ministerstwo Finansów (MF) zakończyło prace nad projektem ustawy o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). W najnowszej wersji znalazły się rozwiązania konieczne na wypadek awarii systemu lub jego niedostępności z innej przyczyny, co postulowali przedsiębiorcy i eksperci. […]

Rex-Bud inwestuje w Zgierzu

Firma budowlana podwoi moce swojej fabryki kształtowników. Dostanie zwolnienie z podatku wysokości nawet 9 mln zł. Rex-Bud, łódzki wykonawca projektów budowlanych, głównie przemysłowych, magazynowych, logistycznych i handlowych w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, powiększy swój zakład w Zgierzu. […]

Podatek od pustostanów pod ostrzałem

W branży nieruchomości gorącym tematem jest ostatnio podatek od pustostanów, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów (MF). Ma być remedium na problemy mieszkaniowe Polaków. Po grudniowej wypowiedzi Artura Sobonia, sekretarza stanu w MF, wszyscy są głodni […]