Adidas może mieć 700 mln EUR straty

Adidas był uzależniony od współpracy z Kanye Westem jak Niemcy od importu rosyjskiego gazu, wynika z informacji przekazanej przez Bloomberga.

Adidas ostrzegł, że może zakończyć 2023 rok stratą operacyjną wysokości nawet 700 mln EUR z powodu przerwania współpracy z amerykańskim raperem Ye, czyli Kanye Westem, twórcą linii butów Yeezy.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Niemiecka spółka rozstała się w październiku ubiegłego roku z raperem z powodu jego antysemickich wypowiedzi. Pozostał jej jednak zapas zaprojektowanych przez niego butów. Odpisanie jego wartości negatywnie wpłynie na wynik Adidasa. Dodatkowo spółka straciła jeden z najlepiej sprzedających się produktów. Pięć dni przed rozstaniem się z Westem Adidas prognozował zakończenie 2022 roku 500 mln EUR zysku netto. Na początku listopada obniżył prognozę o połowę. Ostatecznie zakończył rok zyskiem netto 254 mln EUR, o ponad 80 proc. niższym niż rok wcześniej. Niemiecka spółka ogłosiła właśnie, że jej sprzedaż spadnie o wysoki, jednocyfrowy procent w 2023 roku. Poonam Goyal, analityczka Bloomberg Intelligence szacuje, że Adidas straci 1,2 mld EUR sprzedaży z powodu rozstania z Westem.

Akcje Adidasa tanieją w piątek o 9 proc. Są najmocniej przecenionym niemieckim blue chipem z indeksu DAX. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ich wartość spadła o 40 proc.

© ℗

Podpis: Maek Druś, Bloomberg

Previous Article

Amerykańskie indeksy giełdowe najniżej od początku lutego

Next Article

GUS: w styczniu z REGON wyrejestrowano 57,8 proc. więcej firm niz w grudniu

You might be interested in …

Netia na dłużej w sieci Poczty

W listopadzie opisywaliśmy losy przetargu na sieć WAN w Poczcie Polskiej. Operator spodziewał się wówczas otrzymać co najmniej dwie konkurencyjne oferty. Jedna miała być od Netii, która przez dłuższy czas sygnalizowała chęć współpracy w tym […]