MFiPR: nie ma zagrożenia dla pieniędzy z polityki spójności, mamy zaliczki, ruszają konkursy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że w ramach poszczególnych celów polityki spójności przypisane zostały tzw. warunki podstawowe, których wypełnienie na poziomie państwa członkowskiego umożliwia korzystanie z refundacji. Polska przedstawiła dotychczas do Komisji Europejskiej samooceny uznające spełnienie wszystkich 20 warunków podstawowych.

fot. Adobe Stock

fot. Adobe Stock

„KE uznała za spełnione 16 z 20 obowiązujących Polskę warunków podstawowych. W przypadku pozostałych 4 warunków, w tym dotyczącego Karty Praw Podstawowych (KPP), toczy się dialog z KE zmierzający do uznania ich za spełnione” – wskazało ministerstwo.

Dodało, że prowadzony jest aktywny dialog z Komisją Europejską w sprawie spełnienia warunku dotyczącego Karty Praw Podstawowych.

Jak zaznaczono, każda z dotychczas przygotowanych i przekazanych samoocen spełnienia tego warunku wskazywała i uzasadniała, że warunek został uznany za spełniony.

Resort poinformował, że Komisja Europejska zaakceptowała Polsce wszystkie nowe programy operacyjne w perspektywie 2021-2027, w tym 16 regionalnych i osiem krajowych.

“Wpłynęło do naszego kraju już ponad 1 mld euro w formie zaliczek na realizację programów” – podkreślono. „Bardzo intensywnie pracujemy nad przygotowaniami do rozpoczęcia wdrażania programów: odbywają się posiedzenia komitetów monitorujących przyjmujących kluczowe dokumenty dla programów, trwa przygotowanie dokumentów wdrożeniowych, wkrótce rozpoczną się pierwsze nabory projektów. Polityka spójności podąża normalną ścieżką, tak jak to było w poprzednich perspektywach finansowych UE. Dzieje się to z pewnym opóźnieniem, ale wynika ono z prac KE i dotyczy też innych państw” – wyjaśniło MFiPR.

Zgodnie ze stanowiskiem zawartym we wszystkich przygotowywanych dotąd samoocenach dla warunku dotyczącego KPP – wskazał resort – Polska podtrzymuje stanowisko, że istniejące rozwiązania na poziomie państwa członkowskiego oraz zaproponowane dodatkowe działania w obszarze funduszowym zapewniają spełnienie warunku dotyczącego stosowania KPP.

Przypomniano, że zgodnie z przepisami państwa członkowskie oceniają spełnienie warunków oraz przedstawiają argumentację i uzasadnienie, jeżeli uznają dany warunek za spełniony.

„Byłoby działaniem pozbawionym jakiejkolwiek logiki, gdyby nasz kraj w samoocenach spełnienia danego warunku wykazywał jego niespełnienie” – oceniło MFiPR.

Previous Article

W styczniu sprowadzono do Polski o 4,4 proc. mniej używanych aut

Next Article

Bloomberg: USA planują sprzedaż Polsce za 10 mld USD wyrzutni HIMARS

You might be interested in …

MF: usługa Twój e-PIT będzie chwilowo niedostępna

opublikowano: wczoraj, 20-02-2023, 21:53 Posłuchaj W nocy z poniedziałku, 20 lutego, na wtorek, 21 lutego, od godz. 1:00 do 3:00 serwis Twój e-US, w tym usługa Twój e-PIT, będzie niedostępny ze względu na prace serwisowe – poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Finansów. W środę, 15 […]

Analityk podtrzymał rekomendację redukuj dla akcji Dino

Dariusz Dadej, analityk Noble Securities, podtrzymał rekomendację “redukuj” dla akcji Dino Polska. Cenę docelową wyznaczył na 358,6 zł. W dół: Kurs akcji Dino negatywnie zareagował na publikację wyników za 2022 r. fot. Puls Biznesu Do tej […]

Spadek eksportu Tajwanu wyhamował. Oczekiwane odbicie w elektronice

Kwietniowe dane o eksporcie Tajwanu, jednego z największych poddostawcy elektroniki, okazały się nieco bardziej optymistyczne niż dotychczasowe. Spadek nieco wyhamował, a eksperci wskazują, że być może doszło lub wkrótce do nastąpi, do odbicia w segmencie półprzewodników i szeroko rozumianej elektroniki, donosi Bloomberg. Lam […]