Kupujący na całym świecie zapłacą w tym roku jeszcze więcej za artykuły spożywcze niż w 2022 r.

Adobe Stock

Sprzedawcy detaliczni i producenci dóbr konsumpcyjnych utknęli w trudnych negocjacjach cenowych od ponad roku, a tarcia zaczęły się w 2021 r. w związku z blokadami łańcucha dostaw związanymi z wirusem COVID-19.

Od tego czasu przerodziło się to w walki o wysokie koszty surowców i energii w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a rosnące ceny podstawowych artykułów spożywczych, od chleba po mleko i mięso, zaostrzyły kryzys kosztów utrzymania w Europie.

Według firmy badawczej Kantar Brytyjczycy zapłacili rekordowo 16,7 proc. więcej za żywność w ciągu czterech tygodni do 22 stycznia w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Indeks żywności w USA, obejmujący posiłki spożywane w domu oraz w kawiarniach i restauracjach, wzrósł o 10,4 proc. w roku zakończonym w grudniu.

Mark Schneider, prezes największej na świecie grupy spożywczej Nestle, powiedział w zeszłym tygodniu niemieckiej gazecie, że w tym roku będzie musiał jeszcze podnieść ceny swoich produktów spożywczych, aby zrekompensować wyższe koszty produkcji, których jeszcze nie w pełni przerzucił na konsumentów.

„Inwestorzy zapłacą premię za spółki, które wykazują siłę cenową w swoim portfelu bez negatywnego wpływu na wolumeny i udział w rynku” – powiedział Jack Martin, zarządzający funduszem w Oberon Investments.

Marże dużych firm produkujących towary pakowane były przez ponad rok ograniczane przez wyższe koszty produkcji, ponieważ ceny składników, takich jak pszenica i olej słonecznikowy, gwałtownie wzrosły od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym ubiegłego roku.

Unilever, który ma opublikować wyniki za cały rok w czwartek, przekazał w październiku, że bazowy wzrost cen – wskaźnik cen – wzrósł do rekordowego poziomu 12,5 proc. w trzecim kwartale. Nestle i gigant mleczarski Danone mają opublikować wyniki jeszcze w tym miesiącu.

Tineke Frikkee, zarządzająca portfelem w Waverton Investment Management, spodziewa się, że Unilever podniesie ceny w 2023 r.

Previous Article

Giełda w Turcji zawiesiła handel

Next Article

Na GPW znów zielono [MAPA RYNKU]

You might be interested in …

Klimat będzie przedwyborczy

Klimat to sprawa globalna, opisywana średnimi – i rosnącymi – temperaturami. Dlatego dla polityki klimatycznej kluczowe są wspólne plany i zobowiązania państw świata, uzgadniane w ramach corocznych szczytów klimatycznych. Szczyt do śledzenia W 2023 r. […]

Wzrost cen w Wielkiej Brytanii wyhamował mocniej niż zakładano

Tym razem można mówić o pozytywnym zaskoczeniu. Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii spadły w styczniu mocniej niż oczekiwano, dając Bankowi Anglii nieco czasu do skorygowania swojej polityki pieniężnej w kontekście rozwoju gospodarki, informuje Reuters. Dominic Lipinski/Bloomberg Według danych Narodowego Urzędu […]

Nowe dotacje na opracowanie strategii wzorniczej

W starej perspektywie finansowej dotacje na inwestycje w procesy wzornicze cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców działających w makroregionie Polska Wschodnia. Dlatego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiła kolejny konkurs z tej serii, tym razem […]