Fitch podnosi prognozę wzrostu gospodarczego Chin

Agencja ratingowa Fitch zrewidowała w górę swoją prognozę wzrostu PKB Chin w tym roku. Liczy, że szersze otwarcie tamtejszej gospodarki da impuls do wyraźnego odbicia po pandemii Covid-19, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Podniesiona prognoza zakłada, że chińska gospodarka, druga pod względem wielkości na świecie rozwijała się będzie w 2023 r. w tempie 5,0 proc. Poprzednia projekcja sugerowała wynik na poziomie 4,1 proc.

Analitycy agencji wskazują, że po odejściu od restrykcyjnej i wyniszczającej polityki „zero Covid” głównym motorem napędowym gospodarki Państwa Środka powinna być konsumpcja.

Wiele wskaźników o wysokiej wadze wyraźnie odbiło, jednak pozostają poniżej potencjału sprzed pandemii, w efekcie czego tegoroczny wzrost będzie niższy niż w 2021 r., kiedy to PKB wzrósł o 8,4 proc. – napisał Fitch w komunikacie.

Agencja nie spodziewa się agresywnego łagodzenia polityki makroekonomicznej i prognozuje deficyt budżetowy na poziomie około 7 proc. PKB w 2023 r., co oznacza spadek z szacowanych 8 proc. w 2022 r.

© ℗

Previous Article

Japonia może zdecydować się na łagodniejsze restrykcje w sprzedaży maszyn do produkcji chipów w Chinach

Next Article

Prezes Fed zdecydowanie o inflacji. Błyskawiczna reakcja Wall Street

You might be interested in …

Atmosfera wyczekiwania na rynku ropy naftowej

Notowania ropy naftowej, po słabym początku tygodnia, wpadły w wąską konsolidację. Na rynku tym ewidentnie panuje teraz atmosfera wyczekiwania na kolejne dane makro i skutki istotnych decyzji gospodarczo-politycznych. Ian Tuttle/Bloomberg Wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych okazały się […]