Bank Rezerw Indii podniósł główną stopę repo

Fot. Big G Media/Unsplash

Bank centralny przekazał, że jego stanowisko polityczne nadal koncentruje się na wycofaniu akomodacji, przy czym czterech z sześciu członków głosowało za tym stanowiskiem.

Większość analityków spodziewała się, że podwyżka w środę będzie ostatnią w obecnym cyklu zacieśniania RBI, w którym od maja ubiegłego roku podniosła stopy procentowe o 250 punktów bazowych.

Komitet Polityki Pieniężnej (RPP), składający się z trzech członków z banku centralnego i trzech członków zewnętrznych, podniósł główną stopę kredytową lub stopę repo do 6,50 proc. w niejednogłośnej decyzji.

Za przyjęciem uchwały głosowało czterech z sześciu członków.

„Trwałość inflacji bazowej lub bazowej jest powodem do niepokoju. Musimy zobaczyć zdecydowane ograniczenie inflacji. Musimy pozostać niezachwiani w naszym zaangażowaniu w obniżanie inflacji” – powiedział gubernator RBI Shaktikanta Das, ogłaszając decyzję komisji.

Podczas gdy efekt wcześniejszych podwyżek stóp procentowych nadal odczuwalny jest w gospodarce, dalsze skalibrowane działania w zakresie polityki pieniężnej są uzasadnione, dodał Das.

W ankiecie przeprowadzonej przed budżetem federalnym 1 lutego ponad trzy czwarte ekonomistów, 40 z 52, spodziewało się, że RBI podniesie stopę repo o 25 punktów bazowych. Pozostałych 12 przewidywało brak zmian.

Shaktikanta Das przekazał, że skorygowana o inflację realna stopa procentowa pozostaje poniżej poziomów sprzed pandemii, a płynność jest wciąż nadwyżkowa, choć na niższym poziomie niż w czasie pandemii.

Bank Rezerw Indii obniżył nadwyżkę płynności w systemie bankowym do poniżej 2 bilionów rupii (24,19 mld USD) z około 9-10 bilionów rupii w następstwie środków wsparcia związanych z pandemią.

Previous Article

Potwierdziły się najgorsze informacje. Piłkarz wydobyty spod gruzów nie żyje

Next Article

Emil S. ponownie zatrzymany w śledztwie dot. działania na szkodę wierzycieli spółki

You might be interested in …

Ratownik Azotów pilnie poszukiwany

Pierwszy kwartał roku był zazwyczaj dla Grupy Azoty, największego w kraju producenta nawozów, najlepszym okresem w roku. Wypracowane wtedy zyski stanowiły większość całorocznych wyników finansowych. W całej historii koncernu chemicznego nie zdarzyło się, by w […]

Porsche: zysk wyższy o jedną czwartą

Porsche mocno przyspiesza. Wraz ze sprzedażą rosną przychody i zyski. W Polsce firma odnotowała rekordowy wzrost liczby dostarczonych aut. W I kw. 2023 r. globalne przychody Porsche wyniosły 10,1 mld EUR — o 25,5 proc. więcej niż w […]