Rynek dóbr luksusowych w Chinach skurczył się o 10 proc. w 2022 r.

fot. Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Rynek towarów luksusowych rósł o 42 proc. rocznie w latach 2019-2021, ale jego losy zmieniły się w 2022 r., po tym, jak Chiny podwoiły wysiłki w walce z wirusem COVID-19, wprowadzając blokady w całym mieście i represje regulacyjne, które uderzyły w sektor nieruchomości i podsyciły bezrobocie.

W latach 2012-2016 zanotowano 1 proc. wzrostu sprzedaży, a w latach 2016-2019 26 proc. tegoż wzrostu, przekazał Bain.

Odzwierciedlając ostatnie wyniki francuskiej grupy dóbr luksusowych LVMH i włoskiego Salvatore Ferragamo za 2022 r., Bain poinformował, że wszystkie kategorie towarów luksusowych zostały dotknięte kryzysem w różnym stopniu w ciągu roku.

Podczas gdy kategorie o wysokiej penetracji online, takie jak luksusowe kosmetyki, odnotowały jednocyfrowe spadki, rynek zegarków spadł najbardziej, a sprzedaż spadła o 20 proc. do 25 proc. od 2021 r.

Moda i styl życia odnotowały spadek o 15 proc. do 20 proc., podczas gdy sprzedaż biżuterii i galanterii skórzanej spadła o 10 proc. do 15 proc.

Ale decyzja Pekinu o zniesieniu polityki „zero COVID” na początku grudnia prawdopodobnie przywróci wzrost w tym roku, ponieważ poprawia się ruch w centrach handlowych i poprawiają się nastroje konsumentów, przekazał Bain.

„Spodziewamy się, że poziomy sprzedaży w 2021 roku będą widoczne między pierwszą a drugą połową 2023 roku” — poinformował Weiwei Xing, partner Bain & Company z siedzibą w Hongkongu.

„Chociaż optymizm jest ogromny, istnieje również ryzyko. Marki muszą rozwiązać luki cenowe między Chinami a Europą, zanim wznowione zostaną międzynarodowe podróże” – dodała Xing.

Previous Article

Rosyjski oligarcha chce kupić za 20 mln EUR lotnisko Frankfurt-Hahn

Next Article

Koniec przeceny surowców

You might be interested in …

Belgia: odwołano ponad 150 lotów linii Ryanair z powodu strajku

Ze względu na strajk personelu pokładowego linii lotniczych Ryanair odwołano w sobotę i niedzielę 152 loty z lotniska Charleroi – informują belgijskie media. Jest to drugi etap strajku pracowników irlandzkiego przewoźnika, którzy domagają się zagwarantowania płacy minimalnej na poziomie obowiązującym w Belgii. […]

Kantrowitz: to będzie kolejny rok dwucyfrowego spadku S&P500

Michael Kantrowitz z Piper Sandler & Co., trzeci w ubiegłorocznym rankingu Institutional Investor, jest przekonany, że inwestorzy oczekujący wyraźnego odbicia S&P500 po przecenie w zeszłym roku, rozczarują się, informuje Bloomberg. Kantrowitz prognozuje, że S&P500 spadnie w 2023 roku o 16 […]