Eksport Tajwanu gwałtownie hamuje

Potwierdziły się prognozy zapowiadające kontynuację spadkowego trendu w tajwańskim eksporcie. Co istotne, odczyt za styczeń okazał się słabszy niż oczekiwano, a na dodatek – zdaniem ekspertów – to może nie być najgorszy wynik w handlu tego tajwańskiego tygrysa, informuje Bloomberg.

Tajpej, stolica Tajwanu

Tajpej, stolica Tajwanu

Lam Yik Fei/Bloomberg

Zobacz także

Według opublikowanych we wtorek danych ministerstwa finansów, w styczniu 2023 r. eksport Tajwanu zmniejszył się o 21,2 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 31,5 mld USD. To najniższa wartość od lutego 2021 r. Odczyt jest gorszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała spadek rzędu 20 proc. Był to piąty z rzędu miesiąc z ujemną dynamiką eksportu.

Z kolei import zapikował w styczniu o 16,6 proc., kurcząc się najmocniej od trzech lat. W rezultacie nadwyżka handlowa zmniejszyła się do „zaledwie” 2,3 mld USD.

Eksport Tajwanu postrzegany jest jako swoisty barometr koniunktury panującej w światowej gospodarce. Szczególnie dotyczy to segmenty technologicznego. Spadek dostaw sugeruje, ze słabnie globalny popyt na szeroko rozumianą elektronikę, która w okresie pandemii przeżywała gigantyczny boom.

Tajwan jest oprócz Chin największym producentem kontraktowym dla światowych gigantów technologicznych, w tym dla Apple.

Tymczasem w styczniu eksport półprzewodników zmniejszył się o 18,3 proc., notując największy spadek od 14 lat.

Co gorsze, nowe zamówienia eksportowe nie dają powodów do optymizmu. Zamówienia zagraniczne dla tajwańskich firm tąpnęły o ponad 23 proc. zarówno w listopadzie, jak i w grudniu w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest najszybszym tempem spadku od 2009 r.

© ℗

Previous Article

GPW: gorące spółki na sesji 7 II 2023

Next Article

Ryanair przewiezie z Warszawy 3,5 mln pasażerów

You might be interested in …

Ropa naftowa na drodze do tygodniowej zniżki

Końcówka tygodnia na rynkach surowcowych przynosi pogorszenie nastrojów i spadek notowań. Wynika to przede wszystkim z siły amerykańskiego dolara, która wywiera presję na ceny surowców – z ropą naftową włącznie. Po relatywnie wysokim odczycie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, opublikowany został […]

Jak granty wspierają projekty edukacyjne

Przedstawiciele firmy Smart Kids Planet stworzyli interaktywne Centrum Mądrej Zabawy w warszawskiej Fabryce Norblina. Pomaga ono dzieciom rozwijać kompetencje przyszłości, w tym kreatywność, umiejętność współpracy i logiczne myślenie. – Smart Kids Planet łączy elementy rozrywki […]