Motoryzacja odpaliła silnik, tylko czy wystarczy paliwa

Jest to zjawisko istotne dla wielu sektorów gospodarki, bo motoryzacja jest bardzo mocno powiązana z innymi branżami przemysłu i usług biznesowych. Można w tym motoryzacyjnym ożywieniu dopatrywać się jednej z kilku przyczyn uniknięcia recesji przez europejską gospodarkę.

Jest tylko jeden problem – konsumenci w badaniach deklarują, że wcale nie chcą kupować więcej samochodów. Będzie więc wyścig z czasem. Albo ożywienie gospodarcze zmieni nastawienie konsumenta, dzięki czemu wzmożony popyt będzie trwał długo, albo ta fala szybko przygaśnie.

W styczniu liczba rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wzrosła o 20,1 proc. rok do roku – podał instytut badawczy SAMAR, powołując się na dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie ma jeszcze danych z Niemiec, ale tam w grudniu rejestracje nowych pojazdów zwiększyły się o niemal 40 proc. rok do roku.

Powodem ożywienia jest poprawa warunków podażowych. Komponenty do produkcji są łatwiej dostępne, do salonów trafiają zamawiane wcześniej samochody. Ożywienie widać w całym łańcuchu dostaw – od tzw. downstreamu (klient końcowy) do upstreamu (wytwarzanie surowców). W Polsce mocno rośnie produkcja motoryzacji, a także branż powiązanych, takich jak wyroby z metali, wyroby elektryczne (m.in. baterie do e-samochodów).

To motoryzacyjne ożywienie podąża trochę wbrew ogólnym tendencjom makroekonomicznym. Konsumpcja w Polsce i Niemczech słabnie, a szczególnie mocnemu osłabieniu uległ popyt na tzw. dobra trwałe, czyli droższe, kupowane raz na kilka lat. Są to towary szczególnie narażone na efekty spadku dochodów konsumentów.

Cykl w motoryzacji jest jednak nieco inny z powodu zaburzeń, jakich branża doznała w 2020 i 2021 roku. Wtedy konsumenci na potęgę kupowali smartfony, komputery i pralki, a dla producentów aut zabrakło komponentów. Teraz sytuacja się trochę odwraca, nastąpiło nasycenie elektroniką i sprzętem domowym, a popyt przesuwa się w kierunku aut.

Istnieje natomiast pewne ryzyko, że ożywienie w motoryzacji nie będzie długotrwałe i znaczące. Badania wśród konsumentów wskazują, że ich deklarowana skłonność do zakupu samochodów raczej spada, niż rośnie. Według badań nastrojów przeprowadzanych przez urzędy statystyczne krajów członkowskich UE, w pierwszym kwartale 2023 roku w UE odsetek osób skłonnych kupić samochód w ciągu 12 miesięcy jest niższy niż rok, dwa czy trzy lata temu. Co ciekawe, w tym badaniu jedynym krajem, w którym odsetek takich osób wzrósł w ciągu ostatniego roku, jest… Polska. Jesteśmy jednak za małym rynkiem, by pociągnąć w górę cały przemysł motoryzacyjny.

Oczywiście konsumenci nie zawsze zachowują się zgodnie z deklaracjami. Ich pesymizm nie przesądza więc losu rynku motoryzacyjnego. Najważniejsze dla podtrzymania ożywienia będzie uniknięcie recesji oraz spadku dochodów ludności i przedsiębiorstw. To zaś będzie możliwe, jeżeli inflacja zacznie bardzo wyraźnie odpuszczać, bo to ona jest głównym ciężarem dla portfeli i popytu.

Previous Article

Ryanair odleciał konkurencji

Next Article

Diesel trzyma się mocno

You might be interested in …

Realne płace na Słowacji spadły najmocniej od 20 lat

Wysoka inflacja mocno bije Słowaków po kieszeni. Choć płace rosną nominalnie, jednak ich realna wartość gwałtownie spada, informuje Reuters. Sergei Fadeichev/TASS/Forum Według najnowszych danych urzędu statystycznego, w czwartym kwartale 2022 r. realna płaca w słowackiej gospodarce […]

Kogo fiskus podejrzewa o unikanie daniny

Fiskus i Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zmieniają podejście do zasad opodatkowania i oskładkowania osób prowadzących działalność gospodarczą, będących zarazem etatowymi członkami zarządów firm. Coraz częściej zarzucają im, że taki układ służy wyłącznie unikaniu danin. – […]

Dzień po inflacji CPI

Adobe Stock Nick Timiraos z Wall Street Journal podał powołując się na swoje źródła, że utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez wakacje jest preferowanym scenariuszem dla członków Fed, którzy poczuli się bardziej komfortowo po wczorajszych […]