Niezależne media: Kreml próbuje kupować sobie poparcie państw Afryki w głosowaniach na forum ONZ

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odwiedził w styczniu kilka afrykańskich państw – Wybrzeże Kości Słoniowej, Angolę, Erytreę i Eswatini (znane do 2018 roku jako Suazi). Rosyjskie media rozpisywały się o powrocie do tradycyjnie bliskich relacji Moskwy z krajami Afryki, lecz wpływy Kremla na tym kontynencie nie wynikają z autorytetu Rosji, lecz lokowanych tam bezzwrotnych inwestycji. Tylko w ubiegłym roku Federacja Rosyjska wyeksportowała do Afryki zboże o wartości 2,5 mld dolarów oraz uzbrojenie warte dziesiątki miliardów dolarów – czytamy na łamach opozycyjnego kanału (https://t.me/mozhemobyasnit/14576).

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Niezależne media wymieniły kilka przykładów przekupywania afrykańskich państw przez Moskwę. Jak podkreślono, Kreml zaoferował Erytrei kontrakty zbrojeniowe w zamian za m.in. wstrzymanie się władz w Asmarze od potępienia Rosji podczas głosowania na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Do zachowania neutralności miała zobowiązać się także Angola, której strona rosyjska zaoferowała m.in. projekty przemysłowe i w dziedzinie energetyki atomowej oraz otwarcie nowych centrów kulturalnych.

W przypadku Eswatini “kartą przetargową” miały być m.in. dostawy ziarna z Rosji, natomiast Demokratyczna Republika Konga (DRK) została przekupiona importem towarów z tego państwa. Według Możem Objasnit’ władze w Kinszasie zobowiązały się też do odsłonięcia w DRK popiersia radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina.

Elementem afrykańskiej kampanii Kremla była również niedawna wizyta białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki w Zimbabwe. Samozwańczy przywódca niemal cytował tam Ławrowa, podkreślając, że Rosja “nie splamiła się krwawymi zbrodniami kolonializmu” – zauważyli opozycyjni rosyjscy dziennikarze.

Kiedy w 2009 roku przyjmowano rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie agresji Rosji na Gruzję, Moskwę poparło 18 państw świata, a 78 wstrzymało się od głosu. W październiku 2022 roku, podczas debaty dotyczącej aneksji okupowanych terenów Ukrainy, było to odpowiednio cztery i 35 krajów – podkreśliły po głosowaniu na forum ONZ niezależne media z Rosji.

Punkt widzenia państw Afryki w odniesieniu do wojny na Ukrainie zaczął się zmieniać na korzyść Kijowa, gdy Kreml zablokował możliwość eksportu zboża przez Morze Czarne – ocenił w połowie listopada ubiegłego roku ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

“Moskwa w absolutnie haniebny sposób (…) zablokowała dostawy zboża z Ukrainy do krajów kontynentu afrykańskiego – szczególnie do tych, w których ta blokada doprowadzi do klęski głodu. Długo nie mieliśmy żadnych relacji z państwami Afryki. Wpływy Rosji były tam większe, niż wpływy Ukrainy. Niemniej, teraz jeden kraj za drugim w Afryce zaczyna rozumieć, co się wydarzyło” – oceniał wówczas Zełenski.

Previous Article

Tym Santos zaimponował PZPN-owi. Tu tkwił klucz jego zatrudnienia

Next Article

Rosyjscy hakerzy twierdzą, że dostali okup za ION

You might be interested in …

Beżowa Księga Fed: gospodarka USA udanie rozpoczęła 2023 r.

Według opublikowanej w środę tzw. Beżowej Księgi Rezerwy Federalnej (Fed), amerykańska gospodarka miała dobry start w 2023 r. Niemniej, perspektywy pozostają co najmniej niepewne, donosi Bloomberg. Siedziba Rezerwy Federalnej (Fed) w Waszyngtonie Fot. Samuel Corum/Bloomberg Cykliczny raport Fed, […]

Firmom nie będzie łatwo bronić się przed UOKiK

Przedsiębiorcy są zaniepokojeni nowymi przepisami dotyczącymi postępowań prowadzonych przez organ nadzorujący przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji. Krytyczne głosy do uchwalonych 9 marca przez Sejm regulacji nie wpłynęły w żaden sposób na ich ostateczny kształt. Niewiele dało […]