Rosja zwiększy trzykrotnie sprzedaż walut

Problemy ze sfinansowaniem budżetu zmuszają rosyjski rząd do sięgnięcia po zapasy walut obcych. Do marca na rynek ma trafić niemal trzykrotnie więcej walut niż dotychczas, co nie pozostanie bez wpływu na notowania rubla i juana, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Zgodnie z komunikatem rosyjskiego ministerstwa finansów, planuje ono w okresie od 7 lutego do 6 marca sprzedaż waluty o wartości 160,2 mld rubli (około 2,3 mld USD), co daje dzienną kwotę na poziomie zbliżonym do równowartości 8,9 mld rubli.

Eksperci podkreślają, że po nałożeniu serii sankcji za inwazję na Ukrainę, Rosja straciła dostęp do znacznej części rezerw międzynarodowych. Z tego powodu zmuszona jest zwrócić się przede wszystkim w stronę chińskiego juana, którego może nadal używać do sprzedaży ze swojego funduszu majątkowego w celu pokrycia wydatków budżetu. Z informacji udzielonych przez resort finansów w grudniu, zasoby chińskiej waluty wynosiły 310 mld juanów (46 mld USD).

Ostatnie problemy wynikają z niższych niż oczekiwano przychodów ze sprzedaży surowców energetycznych, których import przez część krajów Zachodu został bądź całkowicie zabroniony bądź jest ograniczany limitem cenowym.

Jak szacuje Bloomberg Economics, sprzedaż może wynieść średnio nawet 2 mld USD miesięcznie przez resztę roku, co zmniejszy płynne aktywa rosyjskiego państwowego funduszu majątkowego o 21 mld USD z 87 mld USD..

© ℗

Previous Article

Irlandczycy przejmuję polską spółkę

Next Article

Branża nie spodziewa się gwałtownych wzrostów cen paliw

You might be interested in …

Villeroy: kolejne podwyżki stóp EBC są bardzo prawdopodobne

Francois Villeroy de Galhau, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ostrzegł, że walka z inflacją wcale nie jest zakończona i należy się liczyć z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Francois Villeroy de Galhau Kiyoshi Ota/Bloomberg Cytowany przez agencję Reuters decydent powiedział, […]

DM BOŚ obniżył rekomendacje dla Ten Square Games i PlayWaya

Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ, w raporcie z 13 stycznia zmienił nastawienie do akcji dwóch producentów gier z GPW. Długoterminowa rekomendacja dla Ten Square Games została obniżona do “trzymaj” z “kupuj”, a krótkoterminowa do “neutralnie” z “przeważaj” ze względu na […]

Przepychanka pod ciśnieniem wyborów

Do końca kadencji Sejmu i Senatu 2019-23 formalnie pozostaje nieco dłużej, niż do wyborów na kolejną kadencję 2023-27. Najbardziej prawdopodobny termin głosowania to niedziela, 15 października, natomiast obie izby parlamentu w obecnych składach mogą jeszcze wszystko uchwalać nawet […]