Mieszkańcy Świnoujścia i liczni turyści będą zachwyceni. Tunel pod Świną już prawie gotowy

Świnoujście. Tunel pod Świną praktycznie gotowy 

“Budowa tunelu jest już na ukończeniu, zostało bardzo niewiele prac. Wszystkie prace konstrukcyjne zostały zakończone z powodzeniem, wyjścia ewakuacyjne są przygotowane. W chwili obecnej najważniejsza praca w tunelu to jest ułożenie masy bitumicznej, czyli tej warstwy, po której będą poruszały się samochody” – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Julita Borkowska ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Jak dodała “sprawą najważniejszą są systemy bezpieczeństwa w tunelu, czyli te wszystkie kable – jeszcze nieuporządkowane.”

“To są te najważniejsze systemy, które później zapewnią bezpieczeństwo dla użytkowników tunelu. W tej chwili wykonawca prowadzi prace, przygotowuje budynki, do których te wszystkie systemy będą podpięte” – wyjaśniła.

Według urzędu miasta w Świnoujściu zaawansowanie prac przy budowie tunelu pod Świną jest na poziomie ponad 90 proc. Tunel ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska. Aby przedostać się na Uznam należy obecnie skorzystać z przeprawy promowej, co często wiąże się z długim oczekiwaniem.

Zobacz zdjęcia tunelu pod Świną

Zobacz galerię zdjęć:


Źródło: PAP/Marcin Bielecki

Mieszkańcom Świnoujścia i turystom będzie żyło się łatwiej 

Otwarcie tunelu ma zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i turystów. Tunel ma być oddany do użytku w maju 2023 roku.

“Myślę, że argument tunelu będzie miał niebagatelne znaczenie w sezonie turystycznym. Wielu przyjedzie, wykupi wczasy choćby z tego powodu, że ta udręka kilkugodzinnego oczekiwania na przeprawy się skończy. Na to liczymy” – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Władze Świnoujścia zaplanowały już nowe rozwiązania tras autobusowych łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostanie również przeprawa promowa Warszów (promy “Bielik”).

“Podjęliśmy decyzje o zakupie dziewięciu nowych autobusów dla naszej komunikacji, które umożliwią zrealizowanie nowego rozkładu poprzez tunel, który połączy obie wyspy – Uznam i Wolin” – powiedział Żmurkiewicz.

Miejska przeprawa obsługiwana będzie dwoma promami “Bielik”, które w razie potrzeby wesprze jeden duży prom “Karsibór”. W godzinach 6-22 promy będą odpływać jednocześnie z obu stron kanału co pół godziny – o pełnej godzinie i o w pół. Nocą przeprawę obsłuży jeden prom.

“Kierujemy tę ofertę do ruchu pieszego, rowerowego, czyli tych, którzy z tunelu korzystać nie mogą” – powiedział Żmurkiewicz.

Tunel pod Świną kosztował ponad 900 mln zł

Łączna szacunkowa długość inwestycji to ok. 3200 m, długość tunelu drążonego metodą TBM wynosi 1483,80 m. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dołożyło z własnego budżetu.

MP

Czytaj dalej:

Previous Article

Drogo, drożej i jeszcze mniej. Uwielbiane produkty padły ofiarą nowego zjawiska

Next Article

ING czeka na decyzję TSUE. Prezes banku o przyszłości w przypadku przegranej

You might be interested in …

Mama poszukiwana. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Przykład niedawnych wydarzeń w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego ściąga uwagę na kwestię ochrony prywatności i odpowiedzialności prawnej. Pracownicy teatru opublikowali wizerunek kobiety wraz z jej dziećmi, nie mając wcześniejszej zgody na publikację. Choć ich […]