Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wzrosł do 47,5 pkt.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 47,5 pkt. wobec 45,6 pkt. w grudniu – podał S&P Global.

fot. Marek Kuwak/Forum

“Początek 2023 przyniósł kolejne wyzwania dla polskiego przemysłu. Chociaż tempo spadku zwolniło, produkcja i nowe zamówienia ponownie zmalały, a miejsca pracy były wciąż likwidowane. Producenci znów ograniczyli swoją aktywność zakupową, kontynuując politykę zmniejszania zapasów. Wskaźniki cen przesunęły się w górę, mimo że firmy sygnalizowały dalszą poprawę dostępności środków produkcji” – napisano w komentarzu do badania.

Styczniowy wynik jest na najwyższym poziomie od maja ubiegłego roku.

Z badania wynika, że w styczniu produkcja i nowe zamówienia ponownie spadły, aczkolwiek w znacznie wolniejszym tempie. Respondenci badania wciąż raportowali słaby popyt, odzwierciedlający trudne warunki gospodarcze – wysokie ceny oraz stagnację produkcji.

“Sprzedaż spadła zarówno na rynkach krajowych jak i zagranicznych – nowe zamówienia eksportowe zmalały jedenasty miesiąc z rzędu, częściowo z powodu słabych warunków na rynkach w Europie Zachodniej. Utrzymujący się spadek produkcji i nowych zamówień ograniczył aktywność zakupową producentów, a także doprowadził do likwidacji kolejnych miejsc pracy” – napisano.

Autorzy podają, że firmy nie zastępowały odchodzących pracowników ze względu na niesprzyjające warunki rynkowe.

“Producenci chętniej korzystali z istniejących zapasów, kiedy tylko było to możliwe, co odzwierciedlał kolejny spadek stanów magazynowych w polskich fabrykach” – napisano.

© ℗

Previous Article

UOKiK wszczął postępowanie przeciw Amazon

Next Article

PKN Orlen: zerwaliśmy z uzależnieniem od rosyjskiego surowca

You might be interested in …

Nieruchomości premium nie dają się spowolnieniu

W 2022 r. wartość rynku luksusowych domów i mieszkań w Polsce urosła o 9 proc. Najwięcej transakcji przeprowadzono w Warszawie. Nieruchomości z najwyższej półki wygrywają z kryzysem i nawet wysokie ceny nie zniechęcają nabywców. W 2022 r. wartość rynku […]